Naga MarketsKurs euro spadnie do 4,37 zł? Commerzbank rekomenduje sprzedaż EUR/PLNMiesiąc temu kurs euro osiągnął poziom 4,6460 zł, najwyższy w tym roku i jednocześnie rekordowy na przestrzeni ostatnich 11 lat. Od tego czasu miejsce miała jednak silniejsza korekta spadkowa, która zdaniem starszego analityka technicznego Commerzbanku powinna być kontynuowana. W związku z tym rekomenduje on sprzedaż pary walutowej EUR/PLN zakładając spadki w kierunku 4,44 zł, gdzie przebiega długoterminowa linia trendu. Jej wybicie otworzyłoby drogę do poziomu 4,37, gdzie znajdują się dołki z czerwca i sierpnia.

  • Analitycy Commerzbanku są zdania, że kurs euro zakończy rok w okolicach 4,50 zł (prognoza z października 2020 r.).
  • Para walutowa EUR/PLN ma spadać, jednak złoty zacznie ponownie osłabiać się do euro i za 12 miesięcy wróci w okolice 4,60 zł (prognoza dla grudnia 2021 r.)
  • Aexel Rudolph z Commerzbanku w rekomendacji datowanej na 23 listopada pisał o krótkiej pozycji na EUR/PLN celującej w 4,4475 zł, po odbiciu od poziomu 4,55 zł. Zlecenie zabezpieczające dla tej transakcji to pułap 4,6465 zł

Kurs euro „na krótko” do złotego wg Commerzbanku w przypadku testu przez EUR/PLN poziomu 4,55 zł

Notowania euro do tegorocznych maksimów z końca października osuwają się o około 4%, dzięki czemu złoty odbudowuje swoją pozycję o 18 groszy. Jeżeli wierzyć jednak prognozom i rekomendacjom Commerzbanku, para walutowa EUR/PLN powinna dalej się osuwać, celując w 4,44 zł, a następnie w 4,37 zł, gdzie cena ostatni raz znajdowała się w sierpniu bieżącego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
– EUR/PLN porusza się w okolicach 200-okresowej średniej ruchomej wypadającej obecnie na 4,4715 i utrzymuje się na tym pułapie od ponad tygodnia. Przed parą walutą jednak cały czas październikowe dołki wyznaczane na 4,4552 zł. Po ich pokonaniu linia trendu z 2020 roku na wysokości 4,4475 powinna przykuwać uwagę inwestorów. W jej pobliżu kurs euro może ustabilizować się na kilka sesji, a dalszy zakres spadków to minima z sierpnia na 4,3814-4,3753 zł – twierdzi Axel Rudolph z Commerzbanku.

W przypadku, gdyby kurs euro dochodził do poziomu sierpniowych minimów, wtedy pozycja proponowana przez Commerzbank zapewniłaby stosunek zysku do ryzyka na poziomie 2:1. Jeżeli scenariusz ma się jednak zrealizować, to EUR/PLN musi najpierw odbić od obecnego, lokalnego wsparcia w okolicach 4,46 zł, a następnie ruszyć w kierunku 4,55 zł, gdzie wyznaczono lokalny opór i miejsce otwarcia pozycji krótkiej.

Kurs euro, z zaznaczonymi istotnymi poziomami, o których wspomną Commerzbank. EUR/PLN D1. Źródło: Tradingview.com

Krótkoterminowy opór może przebiegać na wysokości 55-dniowej średniej ruchomej na 4,5124 zł, kolejny poziom to 4,5525 zł, czyli minima z 21 października. Następne opory to natomiast 4,5759 (maksima z maja) oraz 4,5978 (szczyt z września). Powyżej, kluczowym oporem pozostają szczyty pomiędzy 211 oraz marcem 2022 roku w okolicach 4,60-4,63 zł oraz oczywiście szczyt październikowy na 4,6460, będący najwyższym poziomem od kwietnia 2009 roku – dodaje Rudolph.

Chociaż analityk Commerzbanku spodziewa się osunięć euro w stosunku do polskiego złotego to oficjalne projekcje instytucji dotyczące pary walutowej EUR/PLN opublikowane w drugiej połowie października sugerowały raczej stabilizację na obecnych poziomach, a w kolejnych kwartałach przyszłego roku stopniowe wzrosty, ostatecznie w kierunku 4,60 zł w trzecim i czwartym kwartale 2021.

Autor poleca również: Kurs dolara nadal w dół na początku 2021 r. Zyska funt i euro? Prognozy ING

Euro oczami TD Banku w całkowicie innym kierunku

Z projekcją wzrostową eurozłotego w 2021 nie zgadzają się analitycy TD Banku, którzy swoje projekcje dla pary walutowej prezentowali w listopadzie. Ich zdaniem, kurs euro na przestrzeni przyszłego roku będzie się raczej osuwał do złotówki, spadając do poziomu 4,27 zł, czyli najniższego od marca bieżącego roku.

Podwójne obawy powinny napędzać luzowanie ilościowe Rezerwy Federalnej i spodziewamy się więcej dostosowawczego QE poprzez wydłużenie czasu zakupów w grudniu. Następnie do Fed powinien dołączyć Europejski Bank Centralny (EBC), który o luzowaniu poinformuje w następnym miesiącu – informowali 20 listopada analitycy TD Banku.

Luzowanie w strefie euro oraz w Stanach Zjednoczonych spowoduje, że zyskać mogą na tym waluty rynków wschodzących, w tym polski złoty. Jak na razie bowiem niewiele wskazuje na to, że na podobny krok zdecyduje się rodzima Rada Polityki Pieniężnej (RPP).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here