Naga Markets

Kurs euro spadnie do 1,16 USD? 4 powody deprecjacji EURW ubiegłym tygodniu kurs euro zdecydowanie znajdował w odwrocie, jednak może nie być to koniec spadków. Na europejską walutę może wpłynąć kilka czynników, które zdecydowanie mogą doprowadzić do jej dalszej deprecjacji.

  • COVID-19 powstrzymuje odbudowe gospodarki strefy euro.
  • Ekonomiści oceniają, że EBC powiększy PEPP nawet o 500 mld euro.
  • Wybory w USA doprowadzą do wysokiej zmienności, która zwiększy popyt na dolara, przez co cierpi między innymi kurs euro

Europa stara się opanować pandemię

Cała Unia Europejska zmaga się z kolejną falą zachorowań na COVID-19. To co martwi specjalistów to bardzo gwałtowny wzrost liczby chorych. Mimo, że państwa na całym świecie spodziewały się nadejścia drugiej fali, to nie udało się im odpowiednio przygotować na walkę z pandemią.Najbardziej dotknięte koronawirusem pozostają państwa Europy Zachodniej. Tylko w środę we Francji pojawiło się 22591 nowych przypadków zachorowań, co doprowadza łączna liczbę chorych do ponad 780 tysięcy. Fatalna sytuacja utrzymuje się również w Hiszpanii, która jest pierwszym państwem w UE, które przekroczyło 900 tysięcy przypadków zachorowań na COVID-19.

Zobacz również: EBC pozwoli inflacji pokonać próg 2%? Bank poszedłby w ślady Fed-u

Sytuacja epidemiczna wymusiła na rządach państw członkowskich wprowadzenie bardzo rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. W części krajów strefy euro wprowadzono stan wyjątkowy (np. we Włoszech i na Słowacji), a w niektórych stopniowo wraca się do kwarantann (w Paryżu obowiązuje nawet godzina policyjna).

Kurs euro euro w centrum uwagi EBC

Oprócz ponownego spowolnienia gospodarczego spowodowanego ograniczeniami, kurs euro będzie musiał zmierzyć się z kolejnym luzowaniem polityki monetarnej ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Rozszerzenie Pandemicznego Program Zakupów Awaryjnych może być konieczne także do walki z deflacją. Decydentów EBC martwią dane napływające z Niemczech, gdzie inflacja we wrześniu wyniosła -0,2%, a ekonomiści spodziewają się, że w grudniu dojdzie do powiększenia PEPP o kolejne 500 miliardów euro.

Swoją cegiełkę do osłabienia waluty dołożą również zbliżające się wybory prezydenckie w USA. Związana z nimi zmienność może doprowadzić do zwiększonego popytu na dolara, co przełoży się na chwilowe przyspieszenie deprecjacji euro.

Według ekspertów wszystkie te czynniki w połączeniu ze sobą mogą sprowadzić kurs EUR/USD do poziomu 1,1600. Sytuacja pandemiczna jest oczywiście bardzo dynamiczna i nie wykluczone są także dalsze ruchy w dół.

XTB
Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu ostatniego roku, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:

 Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here