Naga MarketsKurs euro spadnie do 1,15 po EBC? ING prognozuje ruchy Christine LagardeEuropa coraz silniej odczuwa skutki drugiej fali pandemii COVID-19. Oprócz zagrożenia dla zdrowia publicznego jest to również olbrzymie wyzwanie dla europejskiej gospodarki. Może to wymusić na Europejskim Banku Centralnym poszerzenie stymulacji rynku, co dołoży kolejny ciężar na barki euro.

  • EBC prawdopodobnie zapowie zwiększenie zakupów aktywów.
  • Według ING, inwestorzy spodziewają się dalszego luzowania.
  • Euro nadal jest bardzo odporne na złe informacje.

Nowe ograniczenia

Tysiące nowych potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa zmuszają rządy państw wspólnoty do wprowadzania coraz bardziej radykalnych środków bezpieczeństwa. W takiej sytuacji europejska gospodarka nie zachowa swojego ożywienia, a możliwe, że ponownie wpadnie w recesję. Podczas czwartkowego spotkania decydenci EBC zajmą się możliwymi rozwiązaniami.

Zobacz również: Brexit: “Najtrudniejszy etap negocjacji”. GBP/USD w dół

W porównaniu z wrześniowym spotkaniem, w centrum uwagi nie znajdą się komentarze EBC na temat kursu walutowego. Zamiast tego wszystkie oczy będą zwrócone na wskazówki dotyczące dalszego łagodzenia polityki monetarnej, prawdopodobnie poprzez dodatkowe zakupy obligacji. Uważamy, że jest jeszcze za wcześnie, aby na tym spotkaniu ogłaszać konkretne środki, ale wytyczne prawdopodobnie będą wskazywać na większy zakup aktywów. – piszą analitycy ING.

Kurs euro z wieloma zagrożeniami, jednak do złotego najsilniejszy od kilku miesięcy

Według ekspertów banku, wpływ dalszego luzowania ilościowego na euro będzie ograniczony. Inwestorzy już w lecie spodziewali się, że EBC zwiększy swój program zakupów interwencyjnych pod koniec roku, więc potwierdzenie ich przypuszczeń nie powinno wywołać dużych spadków.

Analitycy zauważają również, że euro jest wyjątkowo odporne na liczne złe wiadomości, które napływają z państw strefy euro.

Pomimo drugiej fali pandemii w Europie, istotnego pogorszenia perspektyw wzrostu w strefie euro w najbliższym czasie i oczekiwanego przez rynek większego QE ze strony EBC pod koniec roku, kurs EUR/USD jest dość odporny na negatywne wiadomości. Fakt, że para ta nie odbiega daleko od poziomu 1,20, potwierdza ten pogląd. – twierdzi ING.

Jeżeli jednak EBC zaprezentowałby w czwartek bardzo gołębie stanowisko, sugerując między innymi pogorszenie prognos inflacyjnych oraz gospodarczych oraz interweniowałby słownie w sprawie wspólnej waluty, wtedt instytucja nie wyklucza, że kurs euro do dolara mółby osuwać się wk ierunku 1,15.

Prognozy ING przed EBC

W środę euro traci w stosunku do dolara 0,40%, a jego kurs wynosi 1,1730.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here