Naga MarketsKurs euro spadnie do 1,05 USD? Dolar nadal mocny. Sytuacja techniczna EUR/USD i USD/JPYNotowania dolara amerykańskiego od początku lutego notowały jedynie dwie spadkowe sesje. W efekcie indeks USD testuje najwyższe poziomy od września, a pary walutowe takie jak EUR/USD notują silniejsze spadki. Kurs euro we wtorek osuwał się pod 1,08 USD i testował trzyletnie minima. W środę silnie rośnie natomiast USD/JPY wyznaczając maksimum na 110,25 i testując szczyty z początku roku.


Kurs euro: EUR/USD w defensywie

W ostatnich wpisach wskazywałem na postępujące narastanie presji na euro związane z oczekiwaniami rynku na reakcję EBC oraz dane makro. Oczekuje się, iż słabe dane makro ze Strefy Euro otrzymają dodatkowe obciążenie ze strony wydarzeń z Chin. Nastroje inwestorów w Niemczech pogorszyły się w lutym znacznie bardziej niż oczekiwano w związku z obawami, że rozprzestrzenianie się koronawirusa z Chin zaszkodzi globalnemu handlowi, podał instytut ZEW we wtorek.

Instytut podał, że w lutym jego indeks nastrojów inwestorów spadł do 8,7 punktu z 26,7 punktu w styczniu, podczas gdy analitycy prognozowali spadek do 21,5 punktu. Z kolei wskaźnik bieżących nastrojów spadł do minus 15,7 punktu z minus 9,5 punktu w styczniu, podczas gdy analitycy oczekiwali spadku do minus 10,3 punktu. “Obawy związane z negatywnym wpływem epidemii koronawirusa w Chinach na handel światowy spowodowały znaczny spadek wskaźnika nastrojów gospodarczych w Niemczech” – powiedział prezes ZEW Achim Wambach.

Z drugiej strony w ostatnich godzinach na rynku pojawiły się doniesienia, iż przyrost nowych zachorowań w Chinach jest najniższy od 29/01 co wsparło nastroje podczas sesji w Azji. Inwestorzy pamiętają jednak case „Apple’a”, gdzie dostawcy w ramach łańcucha firmy pracują na 30-50% mocy.

W ujęciu rynkowym EUR/USD testuje okolice 1,08 USD, czyli dolną bandę wskazywanego niedawno wsparcia. W przypadku wyraźnego sforsowania tego zakresu czeka nas najpewniej test okolic 1,06-1,057 USD.

EUR/USD W1

Kurs dolara: Ciekawy układ na USD/JPY

Rynek dość emocjonalnie reagował w ostatnich godzinach na zachowanie pary USD/JPY. Część graczy podjęła się spekulacji na pozycjach krótkich w związku z informacjami z Apple’a oraz publikacją słabych makro z Japonii. Podjęta została więc próba rozegrania układów typu risk-off.

Tymczasem para powróciła w okolice 110 JPY. W szerszym ujęciu scenariusz wzrostowy na tej parze może napotkać wyraźny opór w rejonie 110,3-111 JPY z uwagi na blisko 4-letnią linię trendu spadkowego.

USD/JPY W1

Konrad Ryczko, DM BOŚConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here