Naga Marketsstrefa euroDzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Europie w zasadzie wpisują się we wcześniejsze szacunki, co nie daje dodatkowego impulsu dla euro. W efekcie EURUSD pozostaje wokół 1,21. Na uwagę zasługują słowa niemieckiej członek EBC Isabel Schnabel, której zdaniem nie ma ryzyka nadmiernego wzrostu inflacji (co jest m.in. odniesieniem się do ostatnich styczniowych danych z Niemiec). Mamy też informacje z Włoch, gdzie partia Italia Viva wyraziła swoje zainteresowanie budową szerokiej koalicji dla nowego rządu, do której nawoływał premier Conte, który zrezygnował kilka dni temu.

Kurs euro pod presja podaży 

Czekamy na popołudniowe dane ISM dla przemysłu. Zobaczymy też, czy rynek podchwyci jakoś wątek związany z negocjacjami wokół pakietu fiskalnego prezydenta Joe Bidena – grupa 10 republikańskich senatorów jest gotowa do rozmów nad niektórymi ustawami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Technicznie jednak układ na wykresie nie jest pozytywny. Kilka dni temu popyt miał trudności z powrotem ponad 1,2176. Ostatnio już problemy pojawiły się przy 1,2130-35. Dzienny oscylator RSI9 zakręca w dół, co może sugerować chęć ponownego przetestowania okolic minimów ze stycznia przy 1,2052 i 1,2057 i ewentualnie ich naruszenia.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Chyba zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że inwestorzy na rynku funta szybko wykorzystują okazje, kiedy ten jest tańszy. W ostatnich dniach aż trzy razy testowana była krótkoterminowa linia trendu wzrostowego na GBPUSD rysowana od 11 stycznia i za każdym razem mieliśmy odbicie. Dzisiaj wystarczył pretekst w postaci informacji o rekordowych szczepieniach w sobotę, kiedy to udało się zaszczepić blisko 600 tys. Brytyjczyków. Być może niektórzy liczyli na to, że to skróci czas obowiązywania społecznych i gospodarczych restrykcji? Niemniej od ministrów z gabinetu Johnsona popłynął dzisiaj jasny przekaz, aby się z tym nadmiernie nie spieszyć. Mimo tego gospodarka radzi sobie nie tak źle, opublikowany dzisiaj PMI dla przemysłu wypadł w styczniu lepiej od prognoz i wyniósł 54,1 pkt.

W efekcie GBPUSD odpadł od szczytów i znów szukamy kolejnego impulsu. Na czwartek zaplanowano posiedzenie Banku Anglii. Zmian w polityce teraz nikt nie oczekuje, ale ważne będzie to co znajdzie się w przekazie. Należy się liczyć z tym, że szef BOE da do zrozumienia, że ujemne stopy procentowe pozostaną w instrumentarium banku centralnego. Pytanie jednak na ile Andrew Bailey będzie w tym przekonywujący, gdyż we wcześniejszych wypowiedziach dawał do zrozumienia, że jest to tylko opcja, której on jest jednak przeciwny. Niemniej BOE może grać tym wątkiem, aby jakoś ograniczyć aprecjację funta. Tym samym nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach dojdzie do złamania wspomnianej linii trendu przy 1,3680-85.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Polecamy również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bankomat blik | ropa wti notowania | kurs euro dolar | zloty kurs | wartosc zlotowki |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here