Naga Marketsstrefa euroPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.


Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

PMI dla sektora przemysłu w Niemczech

Flaga Niemiec na tle budynkuZ raportu Markit Economics wynika, że mimo prognoz wskazujących na utrzymanie wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech w listopadzie 2019 roku na poziomie prezentowanym w trakcie publikacji wstępnych szacunków (43,8), ostatecznie odnotowano jego wzrost do 44,1. Fakt ten sprawił, że w stosunku do października br. wartość wskaźnika wzrosła aż o 2 punkty z 42,1.

W raporcie zwraca się także uwagę, że choć sektor przemysłowy zrobił krok we właściwym kierunku, a wskaźnik PMI odnotował w listopadzie br. najwyższy poziom od czerwca br., to jednak sytuacja w sektorze pozostaje daleka od stabilizacji, nie mówiąc już o powrocie do wzrostów (czyt. powrocie powyżej 50 pkt.)

– Istnieją obiecujące oznaki płynące z bardziej perspektywicznych wskaźników badania: nowe zamówienia spadają w najwolniejszym tempie od stycznia, a oczekiwania co do wielkości produkcji wracają na pozytywne rejony – choć tylko w ograniczonym zakresie. Choć obecnie producenci są mniej zaniepokojeni prognozami, pozostają w trybie oszczędnościowym, ponieważ zgłaszają niższe wykorzystanie mocy produkcyjnych i szukają oszczędności – komentuje Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłu w strefie euro

Bardzo podobnie wypadły wyniki ze strefy euro, gdzie również mimo prognoz wskazujących na utrzymanie wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w listopadzie 2019 roku na poziomie prezentowanym w trakcie publikacji wstępnych szacunków (46,6), ostatecznie odnotowano jego wzrost do 46,9.

PMI przemysłowe ze strefy euro

– Dalszy gwałtowny spadek produkcji przemysłowej w listopadzie oznacza, że w ostatnim kwartale 2019 r. sektor produkcji towarów prawdopodobnie ponownie zadziałał jako poważny opór dla gospodarki strefy euro (…) Mimo, że nadal sygnalizuje on gwałtowne tempo spadku, PMI w sektorze wytwórczym niesie jednak pewne zachęcające sygnały, które podsycają spekulacje, że najgorsze dla producentów ze strefy euro się skończyło, z wyjątkiem wszelkich nowych komplikacji (zwłaszcza w odniesieniu do Brexitu i wojen handlowych) (…) Być może najbardziej obiecujące jest wyraźne ożywienie nastrojów w biznesie, zwłaszcza w Niemczech, z optymizmem co do produkcji w nadchodzącym roku, która w listopadzie osiągnęła najwyższy poziom od pięciu miesięcy. Odnowiony optymizm producentów częściowo odzwierciedla zmniejszenie obaw związanych z wojnami handlowymi. Niemniej jednak, zanim będziemy zbytnio podekscytowani perspektywą rychłego powrotu na ścieżkę wzrostu produkcji, musimy jeszcze bardziej złagodzić tempo utraty zamówień – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Kurs euro pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że mimo lepszych niż oczekiwano odczytów wskaźników PMI dla sektorów przemysłowych w Niemczech i strefie euro, kurs euro ostatecznie osunął się pokonując przy tym lokalne wsparcie w wysokości 1.1014, co z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do jego dalszej deprecjacji.

Weź udział w darmowym webinarze i dowiedz się jak handlować Forex

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD M5

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 02.12.2019 – pierwsza sesja grudnia, wyższy piwot miesięczny
Następny artykułWall Street liczy na ożywienie gospodarki. Indeksy, w tym S&P 500, nadal w górę?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here