Naga MarketsKomisarz ds. handlu Unii Europejskiej, Phil Hogan

Komisarz ds. handlu Unii Europejskiej Phil Hogan oznajmił, że Wielka Brytania będzie „ponosić pełną odpowiedzialność” za wszelkie szkody dla brytyjskiej gospodarki po upływie okresu przejściowego po Brexicie. Tym samym komisarz odpowiada na prowokacyjny atak ze strony rządu Borisa Johnsona. We wtorek kurs pary EURGBP konsoliduje na poziomie 0,83, niedaleko czteroletnich minimów.


Brexit: Odpowiedzialność spoczywa po stronie Wielkiej Brytanii

Hogan powiedział we wtorek na konferencji, że UE chce, aby integracja gospodarcza z Wielką Brytanią pozostała głęboka, powtarzając, że każda umowa o wolnym handlu między obiema stronami powinna zawrzeć konkurencję, normy środowiskowe i inne kluczowe kwestie. Nalega, by Wielka Brytania trzymała się zasad UE.

Oni po prostu nie rozumieją sensu tego, co robimy – ostrzegł główny negocjator Wielkiej Brytanii ds. Brexitu, David Frost, kilka godzin przed komentarzem Hogana.

Ostro kontrastujące poglądy na temat ram dla brytyjskich więzi z UE od 2021 r. przygotowały grunt pod ciężkie negocjacje i uwypuklają ryzyko hard Brexitu, gdy przejściowe porozumienie utrzymujące status quo wygaśnie 31 grudnia.

Szukamy równych warunków działania i wydaje się, że oni tego nie chcą. To Wielka Brytania musi się upewnić, że tak się nie stanie. Pełna odpowiedzialność spoczywa na nich  – dodał Hogan w Brukseli.

Kurs euro do dolara europa kontynentRząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że sprzeciwia się jakiemukolwiek przedłużeniu okresu przejściowego, pozostawiając obu stronom tylko 10 miesięcy na zawarcie umowy, aby zapobiec pojawieniu się taryf i kontyngentów na towary sprzedawane w kanale La Manche.

W swoich uwagach we wtorek Hogan zwrócił uwagę na możliwość tarcia w handlu samochodowym między UE a Wielką Brytanią, gdyby Wielka Brytania odrzuciła dostosowanie regulacyjne do bloku po okresie przejściowym.

Jest to duży problem dla wielu sektorów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii. Jeśli chcą odejść od istniejących zasad i przepisów, będziemy mieć problemy. Im bardziej odbiegają od obowiązujących przepisów i regulacji UE, tym więcej problemów będziemy mieli – podsumował Hogan.

Kurs EURGBP na czteroletnich minimach

Notowania pary walutowej EURGBP kontynuują impuls spadkowy od początku roku i dziś ponownie znalazły się niedaleko zeszłorocznego dołka 0,8275, który stanowi czteroletnie minimum kursu. Przebicie tego poziomu może doprowadzić do silnej aprecjacji funta z celem na okrągły poziom 0,80, gdzie cena po raz ostatni była w czerwcu 2016 roku. Z drugiej strony dopiero ponowny wzrost powyżej tegorocznego maksimum 0,86 wyhamowałby presję sprzedających.


Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.
SPRAWDŹ NAS
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here