zwinięte banknoty 100 PLNZa nami kolejny tydzień. Był to tydzień, w którym waluty grupy zyskiwały w stosunku do polskiego złotego. Największa aprecjację dostrzec można było na notowaniach euro, franka szwajcarskiego oraz dolara.


Kurs franka największym wygranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni minionego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się frank szwajcarski, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 1,06%. Znaczną aprecjację dostrzec można było także na notowaniach dolara kanadyjskiego (0,90%), euro (0,84%) oraz dolara amerykańskiego (0,66%). Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs jena japońskiego, który osunął się aż o 1,21%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs dolara największym wygranym lutego

Biorąc natomiast pod uwagę zmienność od początku lutego, warto zwrócić uwagę, że dolar amerykański umacniał się w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Jego największą aprecjację dostrzec można było w stosunku do jena japońskiego.

Miesięczna zmienność walut grupy G8 względem dolara amerykańskiego (USD)
Źródło: finviz.com

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 23 lutego 2020 r.

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni stycznia zyskiwał natomiast frank szwajcarski, którego kurs wzrósł o ponad 10 groszy. Funt zyskiwał ponad 8 groszy a dolar niespełna 8 groszy. Najmniejszą aprecjacją odnotował kurs euro, który wzrósł o zaledwie 4 grosze.

  • Kurs euro EURPLN wzrósł w minionym tygodniu o niemal 4 grosze.
  • Kurs franka szwajcarskiego CHFPLN na jednym z najwyższych poziomów od lutego 2017 r.
  • Kura funta GBPPLN wzrósł w minionym tygodniu o symboliczne 0,06%
  • Kurs dolara USDPLN wzrósł od połowy stycznia br. o ponad 18 gr.
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,9527 zł 23.02.2020, godzina 10:30
Kurs euro EURPLN 4,2877 zł 23.02.2020, godzina 10:30
Kurs funta GBPPLN 5,1215 zł 23.02.2020, godzina 10:30
Kurs franka CHFPLN 4,0400 zł 23.02.2020, godzina 10:30

Kurs euro rośnie nieprzerwanie od 6 dni

Kurs euro zyskuje względem polskiego złotego nieprzerwanie od 6 sesji. Warto zwrócić uwagę, że aprecjacja ta rozpoczęła się od odrzucenia technicznego wsparcia w wysokości 4.2550 zł a w jej skutek doszło już do pokonania oporu w rejonie 4.2750 zł. Fakt ten sprawił, że – przynajmniej z czysto technicznego punktu widzenia – w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby wzrosnąć nawet do 4.32 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka szwajcarskiego testuje istotny opór

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł w minionym tygodniu o niemal 5 groszy. Wzrosty te sprawiły, żę kurs funta znalazł się w okolicy niezwykle istotnego oporu w wysokości 4.05 zł. Warto zwrócić uwagę, że jest to jeden z najwyższych poziomów od lutego 2017 r. Jeżeli tylko aprecjacja CHF będzie kontynuowana i rynek pokona tę strefę, wówczas kurs funta mógłby wzrosnąć do 4.0850 zł, bądź nawet 4.1850 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta najwyżej od stycznia 2017 r.

Kurs funta oscyluje od kilku dni w okolicy niezwykle istotnego oporu w wysokości 5.1250 zł. Warto zwrócić uwagę, że jest to jeden z najwyższych poziomów od stycznia 2017 r. Mimo, że w miniony wtorek pojawiła się reakcja popytowa próbująca pokonać ową strefę, to już w środę pojawiła się jeszcze większa reakcja podażowa, która to wybicie zanegowała. Mimo to, w trakcie czwartkowej i piątkowej sesji znów obserwowaliśmy aprecjację GBP. Z czysto technicznego punktu poziom ten w dalszym ciagu nie został zatem oni trwale pokonany, ani odrzucony. Dopiero najbliższe dni określą przyszły kierunek ruchu na notowaniach pary walutowej GBPPLN. Jeżeli jednak kurs funta ostatecznie pokonałby obecnie testowany opór, wówczas spodziewać moglibyśmy się jego dalszej aprecjacji nawet w rejon 5.35 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara najwyżej od początku października 2019 r.

Kurs dolara zyskuje względem polskiego złotego niemal nieprzerwanie od połowy stycznia br. Wskutek tej aprecjacji doszło już do pokonania kilku istotnych oporów w wysokości 3.8550 zł, 3.8950 zł, 3.93 zł oraz 3.9470 zł. Fakt ten sprawił, że kurs dolara znalazł się w miniony czwartek na najwyższym poziomie od początku października 2019 r.

W trakcie piątkowej sesji pojawiła się jednak reakcja podażowa, w wyniku czego kurs dolara osunął się w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia). Póki co poziom ten nie został jeszcze pokonany. Gdyby tak się jednak stało, kurs dolara mógłby osunąć się w okolice 3.93 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here