Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Druga fala pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 stała się faktem. Mimo, że wirusolodzy ostrzegali przed nią już od wiosny, to jednak zdaje się, że tempo i skala transmisji wirusa zaskoczyły wielu decydentów politycznych. Przewodnicząca Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde przyznała wprost, że kierowana przeze nią instytucja zapewni wszelkie niezbędne wsparcie dla gospodarki strefy euro. Nowy pakiet bodźców monetarnych ma zostać przedstawiony już na kolejnym posiedzeniu Rady Gubernatorów EBC.

  • Europa zmaga się z drugą falą pandemii
  • EBC zamierza zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie dla gospodarki strefy euro
  • Kurs euro rośnie nieprzerwanie od 4 dni

EBC zamierza wspierać gospodarkę strefy euro

Ekonomiści spodziewają się, że decydenci Europejskiego Banku Centralnego rozszerzą program skupu aktywów o wartości 1,35 bln euro (1,6 bln dolarów). Ponadto, instytucja może wykorzystać plan skupu obligacji. Mimo, że program ten uzgodniony został już na nadzwyczajnym posiedzeniu EBC w marcu, to jak dotąd wykorzystano tylko połowę jego możliwości. Dzięki temu, EBC może skupić dług krajów, które w największym stopniu odczuwają skutki kryzysu. Ogólny pogląd wśród ekonomistów jest taki, że program ten zostanie przedłużony o kolejne  sześć miesięcy do końca 2021 roku.

Niektórzy ekonomiści widzą szansę na wzmocnienie innego programu obligacji – programu zakupu aktywów, który został uruchomiony w 2015 r. w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem deflacji. Po krótkiej przerwie w 2019 roku, został on wznowiony i wynosi 20 mld euro miesięcznie, plus “tymczasowa ochrona” w wysokości 120 mld euro. Obecnie ma ona trwać do końca tego roku. ABN Amro Bank NV, Barclays i Pictet & Co. uważają natomiast, że program zostanie prawdopodobnie przedłużony do 2021 roku i zwiększony do 40 miliardów euro miesięcznie.

Pictet twierdzi, że EBC może również kupować tzw. upadłe anioły – papiery wartościowe, których rating został obniżony poniżej oceny inwestycyjnej z powodu kryzysu.

Jedną ze zmian, która wydaje się mniej prawdopodobna, jest niegdyś standardowe narzędzie banku centralnego polegające na obniżeniu stóp procentowych. Obecnie, stopa procentowa jest jednak już rekordowo niska -0,5% i nie została w ogóle obniżona w czasie pandemii, w obawie przed osłabieniem rentowności banków.

Jednymi z nielicznych osób spodziewających się obniżenia stóp proc. są ekonomiści Commerzbank. Ich zdaniem EBC prawdopodobnie obniży stopy o 10 punktów bazowych.

Pojawiły się także głosy, że być może decydenci EBC będą mieli nowe instrumenty. Jednym z pomysłów, który pojawia się od czasu do czasu i do tej pory zawsze był odrzucany, jest pomoc w umacnianiu banków poprzez kupowanie ich długów.

Kurs euro spadnie do 1,16 USD

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro zauważalnie zyskiwał w relacji do dolara amerykańskiego na przestrzeni ostatnich dni. Warto zwrócić uwagę, że była to najsilniejsza aprecjacja wspólnej waluty od drugiej połowy marca br.

Analitycy Rabobank uważają jednak, że rozprzestrzenianie się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie, gołebia polityka Europejskego Banku Centralnego oraz opóźnienia w dystrybuowaniu unijnego funduszu naprawczego mogą przycyznić się do spadku kursu euro. Ich zdaniem, w perspektywie trzech miesięcy, notowania wspólnej waluty mogą osunąć się w okolice 1,16 USD.

EURUSD Daily

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro po pandemii. Trudna przyszłość strefy euro i wspólnej waluty UE
Następny artykułCD Projekt: przełożona premiera Cyberpunk2077 niezagrożona? (Artyści Rynków)
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here