Naga MarketsKurs euro rośnie do funta (EUR/GBP), gdy koronawirus negaytwnie wpływa na BrexitWedług lobby bankowego AMFE, Wielka Brytania i Unia Europejska muszą poczynić postępy w zakresie dostępu do rynku finansowego UE, biorąc pod uwagę, że kryzys spowodowany pandemią jeszcze bardziej utrudni radzenie sobie z potencjalnymi trudnościami, jeżeli dojdzie do Brexitu bez porozumienia.

  • Z końcem 2020 roku, kończy się okres przejściowy Brexitu.
  • Przedstawicielom Wielkiej Brytanii i UE nie udało się dojść do porozumienia w sprawie przyszłości wspólnego dostępu do rynków finansowych.
  • Michel Barnier ostrzega przedsiębiorstwa przed zmianami, które mogą nastąpić po 1 stycznia 2021 roku.

Przedłużające się negocjacje 

Wielka Brytania opuściła UE w styczniu, ale obecnie znajduje się w okresie przejściowym, który potrwa do końca grudnia. Do tego czasu UE i Wielka Brytania powinny dojść do porozumienia w sprawie przyszłych relacji.

W zeszłym tygodniu Londyn i Bruksela obwiniały się nawzajem za brak ostatecznych ustaleń w sprawie dostępu do europejskich rynków finansowych, które miały zostać uzgodnione do 30 czerwca.

Przyszły dostęp UE będzie zależał od tego, czy Bruksela uzna brytyjskie przepisy za „równoważne” z normami obowiązującymi w bloku. Jeżeli przedstawiciele Unii Europejskiej nie stwierdzą ich równoważności inwestorzy z państw członkowskich nie mogliby korzystać z usług finansowych w Londynie.

AFME stwierdziła, że zapewnienie inwestorom UE możliwości dalszego korzystania z centrów rozliczeniowych w Londynie wymaga podjęcia działań przed końcem września, aby uniknąć konieczności przenoszenia przez klientów pozycji gdzie indziej.

Zobacz również: Biomed Lublin – zaczyna pozyskiwać osocze ozdrowieńców – zapiski giełdowego spekulanta

COVID-19 może zakłócić planowanie Brexitu, w tym wpłynąć na gotowość klientów, jak również potencjalnie wpłynąć na zdolność firm do przeniesienia pracowników do innych obszarów. Jest to szczególnie ważne w kontekście szybko rozwijającego się programu legislacyjnego w UE i Wielkiej Brytanii, gdzie proponuje się szereg istotnych projektów dotyczących usług finansowych, które mają zostać wdrożone lub być przedmiotem analizy w drugiej połowie tego roku i w pierwszej połowie 2021 roku. – czytamy w oświadczeniu Association for Financial Markets in Europe.

Kurs EUR/GBP wzrósł o 1,94% w ciągu ostatniego miesiąca

Główny unijny negocjator w sprawie Brexitu, Michel Barnier, powiedział w zeszłym tygodniu, że firmy finansowe muszą przygotować się na duże zmiany od początku przyszłego roku.

Będziemy dopuszczać równoważność tylko w tych obszarach, w których leży to wyraźnie w interesie UE, naszej stabilności finansowej, naszych inwestorów i naszych konsumentów. – powiedział Michel Barnier.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here