Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość spokojnie. Wszystko to za sprawą niezbyt dużej ilości istotnych publikacji makroekonomicznych i doniesień dot. sytuacji gospodarczej oraz politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

  • Publikację protokołu po posiedzeniu Banku Rezerw Australii (RBA)
  • Najnowsze doniesienia dot. Brexitu
  • Publikację protokołu po posiedzeniu Rezerwy Federalnej (FOMC)

RBA nie planuje kolejnych obniżek stóp proc.

Bank Rezerw Australii (RBA) opublikował w minionym tygodniu oświadczenie z ostatniego posiedzenia dot. polityki monetarnej, podczas którego postanowiono utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomi 0,75%. Przypomnijmy jednak, że w 2019 roku, RBA trzykrotnie obniżał stopy. Protokół z posiedzenia banku wskazuje, że pozostaną one na obecnym poziomie przez “dłuższy okres”. Dalsza obniżka nie jest jednak planowania, RBA obawia się bowiem, że mogłaby zachęcić do zaciągania kolejnych pożyczek w związku ze wzrostem cen nieruchomości.

Ogólnie, RBA oczekuje, że wzrost gospodarczy będzie w najbliższym czasie słabszy niż przewidywano trzy miesiące wcześniej, częściowo z powodu skutków pożarów buszu i wybuchu koronawirusa.

Winę za hard Brexit poniesie Wielka Brytania

Komisarz ds. handlu Unii Europejskiej Phil Hogan oznajmił w minionym tygodniu, że Wielka Brytania będzie „ponosić pełną odpowiedzialność” za wszelkie szkody dla brytyjskiej gospodarki po upływie okresu przejściowego po Brexicie. Tym samym komisarz odpowiada na prowokacyjny atak ze strony rządu Borisa Johnsona.

Hogan powiedział, że UE chce, aby integracja gospodarcza z Wielką Brytanią pozostała głęboka, powtarzając, że każda umowa o wolnym handlu między obiema stronami powinna zawrzeć konkurencję, normy środowiskowe i inne kluczowe kwestie. Nalega, by Wielka Brytania trzymała się zasad UE.

Szukamy równych warunków działania i wydaje się, że oni tego nie chcą. To Wielka Brytania musi się upewnić, że tak się nie stanie. Pełna odpowiedzialność spoczywa na nich  – wskazał Hogan w Brukseli dodając, że jeśli Wielka Brytania chce odejść od istniejących zasad i przepisów, będziemy mieć problemy. Im bardziej odbiegają od obowiązujących przepisów i regulacji UE, tym więcej problemów będziemy mieli.

Londyn jest przygotowany na przyjęcie z blokiem umowy o wolnym handlu w stylu Australii

David Frost, brytyjski negocjator ds. Brexitu, oświadczył natomiast, że Wielka Brytania dąży do zmniejszenia do minimum tarcia z UE poprzez ułatwienia celne. Twierdzi również, że można szybko osiągnąć porozumienie. Dodał, że Londyn jest przygotowany na przyjęcie z blokiem umowy o wolnym handlu w stylu Australii.

David Frost powiedział, że Wielka Brytania, która opuściła UE pod koniec stycznia, chciała umowy handlowej podobnej do tej, którą Kanada zawarła z blokiem, gdy okres przejściowy zakończy się 31 grudnia 2020 r.

Brexit kurs funtaNegocjatorzy UE oznajmili, że w przypadku umowy w stylu kanadyjskim Wielka Brytania musiałaby przyjąć równe warunki działania z blokiem dotyczącym pomocy państwom, środowisku, zatrudnieniu i inne przepisy w celu ochrony przed nieuczciwą konkurencją z jednolitym rynkiem europejskim.

Frost podsumował, że niezależnie od tarć handlowych w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego, jego kraj będzie dążył do zminimalizowania spięć w jak największym stopniu poprzez liczne ułatwienia celne.

Poznaliśmy minutes FOMC

W minionym tygodniu poznaliśmy także “minutes” FOMC. Z protokołu tego wynika, że bankierzy uważają obowiązujący poziom stóp procentowych jako odpowiedni. Wciąż podtrzymują oni zdanie, że powinny one wspierać wzrost gospodarczy oraz rynek pracy. Bankierzy odnieśli się także do potencjalnego ryzyka zewnętrznego czyli koronawirusa, a także na potrzebę powrotu do 2% celu inflacyjnego.

Podczas ostatniego spotkania Fed z Nowego Jorku zaproponował ograniczanie oraz konsolidację operacji repo, co zostało już ogłoszone oficjalnie przez lokalny Fed w zeszłym tygodniu. Tapering programu skupu krótkoterminowych papierów dłużnych miałby rozpocząć się w drugim kwartale. Jak wynika z zapisów z ostatniego posiedzenia, dużo czasu spędzono na dyskusjach odnośnie celu inflacyjnego, jednak nie padły żadne konkretne propozycje dotyczące zmian pod tym względem. Przegląd dotyczący perspektyw inflacyjnych powinien być dostępny w połowie roku.

Kurs funta najbardziej neutralną walutą tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się frank szwajcarski, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 1,06%. Znaczną aprecjację dostrzec można było także na notowaniach dolara kanadyjskiego (0,90%), euro (0,84%) oraz dolara amerykańskiego (0,66%). Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs jena japońskiego, który osunął się aż o 1,21%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro przerywa trwające od trzech tygodni spadki

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro tracił w relacji do dolara amerykańskiego niemal nieprzerwanie od początku lutego. Wskutek tej deprecjacji rynek znalazł się na najniższym poziomie od kwietnia 2017 roku. Mimo, że notowania EURUSD nie dotarły do żadnego istotnego wsparcia, to w miniony piątek pojawiła się niezwykle silna reakcja popytowa. Tak dynamicznych wzrostów nie obserwowaliśmy tu od trzech tygodni. Jeżeli zatem tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) w wysokości 1.0900 i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego z wcześniejszego impulsu spadkowego.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

Kurs funta odbija od wsparcia

Na notowaniach pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta osłabiał się w stosunku do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od początku tygodnia. Spadki te doprowadziły do ponownego przetestowania linii tendencji wzrostowej, gdzie w piątek pojawiła się większa reakcja popytowa. Jeżeli tylko wzrosty będą kontynuowane, kurs funta mógłby dotrzeć w okolice pokonanej już jakiś czas temu linii wcześniejszej tendencji wzrostowej, tworząc tym samym formację trójkąta rozszerzającego.

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 3 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority, jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPrzed nami niezwykle spokojny tydzień! Jak zareagują kursy euro, funta, dolara i franka?
Następny artykułMt. Gox i sprzedaż roszczeń. Fortress Investment Group LLC oferuje 1300 USD za 1 BTC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here