Naga MarketsKurs euro pokona w tym roku funta, oczekują duże bankiWiększość dużych banków oczekuje, że kurs euro do końca roku umocni się w stosunku do funta. Jednak nie spodziewają się dużych wzrostów na parze walutowej EUR/GBP. Część jest natomiast zdania, że to funt będzie zdominuje 2021 roku. Zobaczmy jak plasują się aktualne prognozy.

  • Za umocnieniem funta przemawiają szybkie szczepienia
  • Kruche są jednak fundamenty Wielkiej Brytanii
  • Euro pozostaje stabilne wobec dolara amerykańskiego

Kurs euro do funta – byki i niedźwiedzie w bankach

Oczekiwania, co do tego, że ​​szybkie wprowadzenie szczepionek w Wielkiej Brytanii przyspieszy ożywienie gospodarcze, będą wspierać funta szterlinga, a brytyjska waluta pozostaje niedoszacowana w stosunku do euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ogólnie rzecz biorąc, fundamenty Wielkiej Brytanii są nadal bardzo kruche, co ogranicza zakres niezależnych zysków waluty. Konsensus zakłada niewielką zmianę notowań EUR/GBP, ponieważ strefa euro nareszcie się ożywia, a wspólna waluta pozostaje stabilna w stosunku do dolara amerykańskiego.

– Z bardziej strukturalnego punktu widzenia, międzynarodowi inwestorzy znacznie ograniczyli swoją ekspozycję na brytyjskie aktywa od czasu głosowania nad Brexitem i można by ich skłonić do powrotu, biorąc pod uwagę zmniejszenie niepewności – zauważa Goldman Sachs.

Goldman prognozuje, że funt zyska w ciągu pierwszych 3 miesięcy obecnego roku (0,86 na EUR/GBP), ale w kolejnych notowania wrócą do obecnych poziomów (0,88).

MUFG zauważa natomiast zmianę oczekiwań po posiedzeniu Banku Anglii, co wzmocniło perspektywę lepszych wyników funta. Analitycy tego banku są jednak zdania, że do końca roku para walutowa EUR/GBP wzniesie się do poziomu 0,92.

– Perspektywy funta szterlinga dramatycznie się poprawiły, a niedowartościowana waluta powinna skorzystać na połączeniu szybszych szczepień, silniejszego odbicia w drugim kwartale i mniej gołębim BoE – zauważa ING. Analitycy tego banku spodziewają się, że kurs euro do funta osłabi się do 0,85 na koniec 2021 roku.

Byczo nastawionych do kursu pary walutowej EUR/GBP jest jednak więcej banków. Zalicza się do nich Bank of America, który oczekuje wzrostu notowań do poziomu 0,94.

Pomimo krótkoterminowego wzrostu kursu funta po zawarciu umowy ws. Brexitu i szybszego wskaźnika szczepień, w perspektywie długoterminowej analitycy BofA pozostają nastawieni niedźwiedzio do GBP, ponieważ Brexit ogranicza potencjał wzrostu gospodarczego.

fpmarkets

Jeszcze większych wzrostów na EUR/GBP spodziewa się RBC Capital Markets. Bank prognozuje poziom 0,95 na koniec obecnego roku. Pozostałe nastawione na wzrost notowań euro / funt banki to MUFG, ANZ, Unicredit oraz CIBC.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here