Naga MarketsKurs euro pod presją sprzedających. Sytuacja techniczna EUR/USD i EUR/CHFPróba stabilizacji notowań na rynku ropy, daje tylko krótki oddech rynkom, gdyż te przesuwają swoją uwagę na inne problemy. W poprzednich komentarzach zwracałem już uwagę, że zamieszanie wokół COVID-19 może być zapalnikiem do kolejnych, wtórnych wstrząsów na rynkach. A wspomniany już rynek ropy pokazał, że możliwe są nawet najbardziej abstrakcyjne scenariusze.

OKIEM ANALITYKA – Rynek czeka na więcej konkretów

Dzisiejsze słabe odczyty indeksów PMI w strefie euro zwiększyły obawy, co do skali możliwej recesji, a przede wszystkim koniecznej skali reakcji ze strony decydentów. Tymczasem Europa marnuje czas na dyskusje i przepychanki, zapominając o tym, że im później zostaną podjęte konkretne działania, tym gorzej. Pozytywne jest jednak to, że konieczność europejskiej solidarności zaczyna być dostrzegana przez najważniejszych (dzisiejsza wypowiedź Angeli Merkel), choć trudno ocenić, jak to będzie wyglądać w praktyce.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na razie rynek może dostać zimny prysznic – w piątek decyzję ws. ratingu Włoch podejmie agencja S&P. Poza strefą euro odrębną sprawą jest też to, co dzieje się w temacie rynków wschodzących, które gorzej radzą sobie z COVID-19 (w sensie ekonomicznym). Zwłaszcza, jeżeli uruchomi się lawina obaw o ratingi.

Kurs euro: EUR/USD okolice kluczowego wsparcia zostały przetestowane

Notowania pary walutowej zbliżyły się dzisiaj w okolice strefy 1,0767-77 bazującej na kluczowych wsparciach z lutego i marca b.r. Euro ciąży decyzja o ECB o poluzowaniu reguł zabezpieczeń dla udzielanych pożyczek (inwestorzy zaczynają wyceniać większe prawdopodobieństwo cięć ratingów dla niektórych krajów, zwłaszcza Włoch – jutro wieczorem agencja S&P podejmie decyzję w tej sprawie), fatalne odzczyty indeksów PMI za kwiecień, a także niepewność wokół dzisiejszego szczytu UE (brak konkretów, to większe obawy o przyszłość i zaproszenie dla spekulantów do gry na słabe ogniwo).

Technicznie warto uważnie obserwować zachowanie sie dziennego oscylatora RSI9, który właśnie testuje wzrostową linię trendu. Jego złamanie będzie sygnałem do wejścia EURUSD w większą falę spadkową ze złamaniem marcowego dołka przy 1,0634.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Kurs franka: Wzrosty CHF/PLN, a spokój na EUR/CHF

 

Na parze CHFPLN widzimy dzisiaj wyraźniejszy ruch ponad 4,30, ale przy relatywnie stabilnym EURCHF. Na rynku spekuluje się, że Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) jest w ostatnich dniach bardziej aktywny przy poziomie 1,05. Trudno jednak ocenić jak długo to potrwa, zwłaszcza gdyby okazało się, że nadal rośnie nerwowość wokół euro w kontekście szczytu UE i ratingu Włoch. Jeżeli SNB będzie mniej aktywny, to może być to dodatkowy pretekst do wzrostów CHFPLN, który dzisiaj idzie w ślad za generalnie słabyszm złotym (EURPLN>4,54).

Wykres dzienny EURCHF
Wykres dzienny EURCHF
Wykres tygodniowy CHFPLN
Wykres tygodniowy CHFPLNConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here