W czwartek na rynku walutowym Forex nie widać większej zmienności, a dolar amerykański oddaje część skromnych zysków po informacji, że Joe Biden chce wydać kolejne 2 biliony dolarów na stymulację fiskalną gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa. Analitycy ING przyglądają się sytuacji makroekonomicznej i temu jak wpływa ona na kurs dolara, euro i funta.
- Indeks USD w czwartek traci 0,08% utrzymuje się jednak nad poziomem 90 pkt.
- poranku mocniej korygowało złoto testując poziom 1830 dolarów za uncję, w południe część strat została jednak odrobiona
- W tym tygodniu rynek czeka cały czas na dane dotyczące brytyjskiego PKB oraz sprzedaży detalicznej w USA
Joe Biden i 2 biliony dolarów stymulacji fiskalnej wpływają na kurs dolara
Rentowności obligacji w USA ponownie rosną w związku z doniesieniami medialnymi, według których prezydent-elekt Joe Biden chce wydać na walkę z pandemią koronawirusa około 2 biliony dolarów – więcej niż większość inwestorów przewidywała i będzie obejmowała bezpośrednie płatności na rzecz rodzin oraz finansowanie stanowe i lokalne.
Te artykuły również Cię zainteresują
W ten sposób podparto również niedawny wzrost oczekiwań inflacyjnych i nadziei na ożywienie gospodarcze, co doprowadziło do ponownego pogłębienia się amerykańskiej krzywej rentowności. Mimo że w obecnej sytuacji kurs dolara pozostaje w umiarkowanym stopniu wspierany, to negatywne skutki w dłuższej perspektywie z perspektywy realnego kursu pozostawiają sporą pewność co do przyszłych spadków.
Tymczasem wydarzenia polityczne z udziałem prezydenta Trumpa są nadal w dużej mierze pomijane przez inwestorów. Drugi impeachment w sprawie twierdzeń, że podżegał do zamieszek na Kapitolu, nie był zaskoczeniem, ale nadzwyczajne posiedzenie Senatu przed inauguracją Bidena wydaje się mało prawdopodobne.
Kurs euro: Ograniczona możliwość przelania się włoskich problemów na walutę
Włoski rząd pogrążył się wczoraj w kryzysie po tym, jak niewielka partia rządzącej koalicji – Italia Viva – wycofała swoje poparcie.
– widzimy trzy możliwe scenariusze (posortowane od najbardziej do najmniej przyjaznych rynkowi): a) zwykłe przetasowania w rządzie, w których Conte pozostanie na stanowisku premiera; b) nowy premier z ewentualną nową koalicją; c) przedterminowe wybory. Uważamy, że przedterminowe wybory są mało prawdopodobne, ponieważ mogłyby być politycznym samobójstwem dla partii rządzących i spowodować niebezpieczne przerwy w harmonogramie zatwierdzania kluczowych reform i planów wprowadzenia szczepionek – komentowali analitycy ING.
Z perspektywy rynkowej widać ograniczone ryzyko istotnego poszerzenia spreadu pomiędzy obligacjami gospodarek włoskiej i unijnej, który ma skorzystać z dużych zakupów dokonywanych przez Europejski Bank Centralny.
W związku z tym wpływ na kursy walut powinien być ograniczony: jak dotąd nie było ewidentnych krótkoterminowych premii z tytułu ryzyka na parach EUR/USD i EUR/CH. ING nie postrzega polityki włoskiej jako kluczowego ryzyka dla byczych prognoz dla obu par na pozostałą część roku.
Funt: para walutowa EUR/GBP testuje poziom 0,8900
Ponowna wycena oczekiwań Bank of England dotyczących ujemnych stóp procentowych spowodowała spadek kursu EUR/GBP i para ta może dziś ponownie przetestować wsparcie 0,8900, twierdzi ING.
Eurofunt w tym tygodniu znalazł się na najniższych poziomach od końca listopada, a jeżeli udałoby się pokonać minimów z 23 listopada zlokalizowane na 0,8867, wtedy para walutowa otwiera sobie drogę do minimów z września zlokalizowanych zaledwie kilka punktów niżej.
Autor poleca również:
- Popyt na ropę wzrośnie do poziomów sprzed pandemii – uważają eksperci
- Akcje Incuvo szybują do góry o prawie 70% – Rozmowa z prezesem Andrzejem Wychowańcem
- CD Projekt znów przeprasza za Cyberpunka i obiecuje poprawienie gry