Naga MarketsKurs euro pod delikatną presją, dolar nieznacznie traci w czwartekW czwartek na rynku walutowym Forex nie widać większej zmienności, a dolar amerykański oddaje część skromnych zysków po informacji, że Joe Biden chce wydać kolejne 2 biliony dolarów na stymulację fiskalną gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa. Analitycy ING przyglądają się sytuacji makroekonomicznej i temu jak wpływa ona na kurs dolara, euro i funta.

  • Indeks USD w czwartek traci 0,08% utrzymuje się jednak nad poziomem 90 pkt.
  • poranku mocniej korygowało złoto testując poziom 1830 dolarów za uncję, w południe część strat została jednak odrobiona
  • W tym tygodniu rynek czeka cały czas na dane dotyczące brytyjskiego PKB oraz sprzedaży detalicznej w USA

Joe Biden i 2 biliony dolarów stymulacji fiskalnej wpływają na kurs dolara

Rentowności obligacji w USA ponownie rosną w związku z doniesieniami medialnymi, według których prezydent-elekt Joe Biden chce wydać na walkę z pandemią koronawirusa około 2 biliony dolarów – więcej niż większość inwestorów przewidywała i będzie obejmowała bezpośrednie płatności na rzecz rodzin oraz finansowanie stanowe i lokalne.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ten sposób podparto również niedawny wzrost oczekiwań inflacyjnych i nadziei na ożywienie gospodarcze, co doprowadziło do ponownego pogłębienia się amerykańskiej krzywej rentowności. Mimo że w obecnej sytuacji kurs dolara pozostaje w umiarkowanym stopniu wspierany, to negatywne skutki w dłuższej perspektywie z perspektywy realnego kursu pozostawiają sporą pewność co do przyszłych spadków.

Tymczasem wydarzenia polityczne z udziałem prezydenta Trumpa są nadal w dużej mierze pomijane przez inwestorów. Drugi impeachment w sprawie twierdzeń, że podżegał do zamieszek na Kapitolu, nie był zaskoczeniem, ale nadzwyczajne posiedzenie Senatu przed inauguracją Bidena wydaje się mało prawdopodobne.

Kurs euro: Ograniczona możliwość przelania się włoskich problemów na walutę

Włoski rząd pogrążył się wczoraj w kryzysie po tym, jak niewielka partia rządzącej koalicji – Italia Viva – wycofała swoje poparcie.

– widzimy trzy możliwe scenariusze (posortowane od najbardziej do najmniej przyjaznych rynkowi): a) zwykłe przetasowania w rządzie, w których Conte pozostanie na stanowisku premiera; b) nowy premier z ewentualną nową koalicją; c) przedterminowe wybory. Uważamy, że przedterminowe wybory są mało prawdopodobne, ponieważ mogłyby być politycznym samobójstwem dla partii rządzących i spowodować niebezpieczne przerwy w harmonogramie zatwierdzania kluczowych reform i planów wprowadzenia szczepionek – komentowali analitycy ING.

Z perspektywy rynkowej widać ograniczone ryzyko istotnego poszerzenia spreadu pomiędzy obligacjami gospodarek włoskiej i unijnej, który ma skorzystać z dużych zakupów dokonywanych przez Europejski Bank Centralny.

W związku z tym wpływ na kursy walut powinien być ograniczony: jak dotąd nie było ewidentnych krótkoterminowych premii z tytułu ryzyka na parach EUR/USD i EUR/CH. ING nie postrzega polityki włoskiej jako kluczowego ryzyka dla byczych prognoz dla obu par na pozostałą część roku.

Funt: para walutowa EUR/GBP testuje poziom 0,8900

Ponowna wycena oczekiwań Bank of England dotyczących ujemnych stóp procentowych spowodowała spadek kursu EUR/GBP i para ta może dziś ponownie przetestować wsparcie 0,8900, twierdzi ING.

Eurofunt w tym tygodniu znalazł się na najniższych poziomach od końca listopada, a jeżeli udałoby się pokonać minimów z 23 listopada zlokalizowane na 0,8867, wtedy para walutowa otwiera sobie drogę do minimów z września zlokalizowanych zaledwie kilka punktów niżej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here