Naga MarketsEuropean Central Bank EBC
źródło: fotolia.com

Pogorszenie koniunktury w strefie euro jest cały czas widoczne i co więcej, pogłębia się. Wskazują na to kolejne odczyty indeksów PMI dla przemysłu, które zostały dziś opublikowane przez Markit. Jak na informacje reaguje kurs euro?


W lutym indeks PMI dla przemysłu strefy euro znalazł się na poziomie 49,2 pkt., czyli poniżej granicy 50 pkt., której przekroczenie oznacza recesję w sektorze. Jest to najniższa wartość publikacji od czerwca 2013 roku, jak i również siódmy miesiąc spadku indeksu z rzędu. Jak wynika z opublikowanych danych indeks nowych zamówień spadł najbardziej od 6 lat, a nowych zamówień eksportowych spadł w jeszcze szybszym tempie niż w styczniu.

Tego typu dane powodują, że na tapecie pojawia się temat wstrzymania normalizacji polityki monetarnej w strefie euro. Dziś głos w tej sprawie zabrał członek zarządu rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego Ewald Nowotny. Jak można przeczytać w wywiadzie udzielonym w austriackim magazynie Nowotny zaznacza, że ze względu na ochłodzenie w gospodarce trwa dyskusja, czy normalizacja powinna być kontynuowana. Dodał również, że rynek już nie liczy na jakąkolwiek podwyżkę stóp procentowych w tym roku.

Również w tym temacie wypowiedział się dziś inny członek EBC Olli Rehn wskazując, że odczyty indeksów PMI wskazują na łagodniejsze tempo wzrostu gospodarczego, ale nie jest to recesja. Dodał, że w marcu EBC będzie miał szersze prognozy makroekonomiczne, a do tego czasu będzie przyglądać się danym. Niemniej jednak bank centralny musi być gotowy na najgorsze i ma do tego odpowiednie instrumenty – dodał.

Słabe dane przemysłowe łagodzi z kolei odbicie w usługach, niemniej jednak marcowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego wraz z nowymi projekcjami makro będzie bardzo interesujące. Może okazać się, że faktycznie przy braku poprawy w danych okres rekordowo niskich stóp zostanie jeszcze bardziej wydłużony.

Kurs głównej pary walutowej EURUSD dziś w zasadzie pozostaje w miejscu nie reagując ani na dane, ani na wypowiedzi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here