Prognozowane obecnie prognozy dla rynków walutowych zawierają sporą dawkę niepewności. Dlatego też ekonomiści ING w swoim najnowszym raporcie dotyczącym pary walutowej EUR/USD prezentują swój bazowy scenariusze, ale również analizują alternatywne wyniki. W efekcie kurs euro pod koniec przyszłego roku może względem dolara znaleźć się na poziomie… 0,85 lub 1,30.
- ING prezentuje cztery scenariusze rozowju sytuacji gospodarczej oraz rynkowej, które mogą kształtować przyszłe kursy EUR/USD
- W scenariuszu bazowym bank zakłada, że kurs euro wzrośnie do 1,15 do końca przyszłego roku
- Różnica między najbardziej negatywnym, a najbardziej pozytywnym dla EUR/USD wynosi aż 45 centów!
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Cztery potencjalne ścieżki dla kursu EUR/USD w 2023 r.
Podjęcie właściwej decyzji co do kursu EUR/USD w ciągu najbliższych 18 miesięcy będzie zależało od czterech kluczowych czynników:
- Wojna rosyjsko-ukraińska i jej wpływ na wzrost gospodarczy w Europie oraz szok podażowy na rynku surowców
- Wzrost gospodarczy w Chinach i jego wpływ na globalny popyt oraz szok związany z globalnym łańcuchem dostaw
- Kompromis między polityką Fed i EBC oraz stopień, w jakim zwiększy on różnice w kursach walutowych
- Perspektywy wzrostu gospodarczego w USA i strefie euro oraz ich znaczenie dla globalnych przepływów akcji i bezpośrednich inwestycji zagranicznych
– Poniżej przedstawiamy cztery scenariusze dla EUR/USD do końca 2023 r. Możliwy przedział wyników dla kursu euro na koniec 2023 r. wygenerowaliśmy na podstawie oczekiwanej zmienności wbudowanej w bieżącą wycenę rynku opcji walutowych. Skrajne przedziały poziomów EUR/USD na koniec 2023 r., 1,30 w Scenariuszu 1 i 0,85 w Scenariuszu 4, wynikają z dwóch wartości odchylenia standardowego – wyjaśnia ING w swoim raporcie.
Spośród czterech przedstawionych scenariuszy scenariusz 2, “Zwrot w polityce Fed”, jest scenariuszem bazowym. Biorąc pod uwagę, że polityka Fed była tak istotnym czynnikiem wpływającym na wycenę kursu dolara od czerwca 2021 r., kiedy to „kropeczki” Fed sugerowały, że bank centralny będzie jednak normalizował politykę, zmiana nastawienia z podwyżki stóp w 2022 r. na obniżkę w 2023 r. powinna zmniejszyć presję wzrostową na dolara.
W efekcie ekonomiści oczekują słabego rajdu EUR/USD do 2023 r. w miarę łagodzenia polityki przez Fed i słabnięcia niektórych czynników hamujących wzrost gospodarczy, w tym Chin.
Krótko omawiając skrajne scenariusze, najbardziej byczy scenariusz dla EUR/USD (1,30) zakłada ożywienie (w jakiś sposób) globalnego wzrostu w 2023 r., kiedy Fed uzna, że może obniżyć stopy do bardziej neutralnych poziomów w pobliżu 2,00%. Najbardziej niedźwiedzim scenariuszem dla EUR/USD jest stagflacja w stylu wczesnych lat 80-tych, kiedy to Fed musi kontynuować agresywne podwyżki stóp nawet wtedy, gdy gospodarka światowa wchodzi w recesję. Powoduje to ponowne tarcia w strefie euro.
W złotówkę na rynku Forex w formie CFD możesz inwestować z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!
77% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy
Kurs euro vs rynek. Gdzie akcje i spready rentowności mogą ciągnąć EUR/USD?
Powyżej nakreślono kilka scenariuszy pokazujących jak główne czynniki gospodarcze mogą wpłynąć na kurs EUR/USD w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Pod względem ilościowym ING nie uważa jednak, aby EUR/USD był szczególnie tani w średnim terminie z fundamentalnego punktu widzenia. Jednak inne czynniki krótkoterminowe również mają ilościowy wpływ na wycenę EUR/USD. Do określenia krótkoterminowej wartości godziwej dla EUR/USD wykorzystujemy model finansowej wartości godziwej.
Zazwyczaj czynniki takie jak dwuletnie spready swapów EUR/USD lub rynek akcji mają bardzo wysokie znaczenie w tym modelu. Jak widać na poniższym wykresie po lewej stronie, czynniki wyjaśniają niemal cały spadek wartości godziwej EUR/USD od początku 2022 r., podczas gdy pozostałe dwa czynniki wejściowe w modelu – względny kształt krzywej dochodowości i względne wyniki akcji – miały znikomy wpływ, wykazując znacznie niższe bety w modelu.
– Na poniższym wykresie po prawej stronie przedstawiamy macierz spreadów swapowych w zestawieniu z wynikami akcji – które, jak już wspomniano, są głównymi czynnikami wpływającymi na EUR/USD – aby dać wyobrażenie o tym, gdzie EUR/USD mógłby handlować w bardzo różnych warunkach rynkowych – komentuje ING.
Należy zauważyć, że macierz ta uwzględnia dynamikę krótkoterminową, a jej moc wyjaśniająca w perspektywie średnioterminowej – tj. po upływie 12 miesięcy – znacznie by zmalała, ponieważ inne czynniki (długoterminowe) zaczęłyby odgrywać większą rolę.
Celem tej macierzy jest wskazanie, jaka kombinacja różnic w polityce pieniężnej EBC i Fed oraz globalnego środowiska ryzyka byłaby niezbędna do wywołania znaczących ruchów kursu EUR/USD w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Zobacz również: ING w czerwcu opublikował prognozy również dla innych par walutowych, w tym GBP/USD, EUR/CHF i EUR/PLN
Skrajna stagflacja czy globalna złota gwiazda? Prognozowany kurs EUR/USD
– W analizie scenariuszy przedstawionej na początku tego artykułu za najbardziej optymistyczny dla EUR/USD uznaliśmy scenariusz “globalnej złotej gwiazdy”, w którym para osiągnie poziom 1,20 w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jak pokazano w macierzy, wymagałoby to zarówno odbicia światowych akcji powyżej szczytu ze stycznia 2022 r. (+30%), jak i całkowitego zniwelowania różnicy w polityce EBC i Fed – dodaje ING.
W drugim skrajnym scenariuszu (“skrajna stagflacja”) ING zakłada, że do 2. kwartału 2023 r. dojdzie do 0,90. Wymagałoby to znacznego przewartościowania ścieżki polityki Fed w stosunku do EBC, a także dalszego spadku globalnych akcji do poziomów ostatnio obserwowanych wiosną 2020 r.
W scenariuszu bazowym (“Fed’s U-turn”) powrót do poziomu 1,08 jest możliwy dzięki stopniowej poprawie nastrojów w zakresie ryzyka i ustabilizowaniu się różnic w krótkoterminowych stopach procentowych na obecnych poziomach. Poniżej przedstawiamy szczegóły naszych aktualnych prognoz kwartalnych.
Autor poleca również:
- Kurs EUR/CHF: zaskoczenie ze strony EBC nie jest wykluczone, ocenia BofA
- Kurs funta (GBP/USD) w kierunku 1,32 dol. na koniec 2023, prognozuje BofA
- Obecne 20 tys. za Bitcoina (BTC) to „nowe” 5 tys., twierdzi Mike McGlone