Naga MarketsChristine Lagarde, prezes MFWJednym z najważniejszych wydarzeń czwartkowej sesji było bez wątpienia posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, w trakcie którego Rada Prezesów podjęła decyzje o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Choć tuż po publikacji decyzji dot. polityki pieniężnej EBC kurs euro pozostawał niewzruszony, to jednak podczas późniejszej konferencji prasowej pojawiła się silna reakcja podażowa, w efekcie czego osunął się on do najniższego poziomu od pierwszej połowy grudnia 2019 r.


Stopy procentowe EBC bez zmian

– Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – informował EBC w oficjalnym komunikacie.

Rada Prezesów postanowiła także rozpocząć przegląd strategii polityki pieniężnej EBC.‏ W ocenie ryzyka oraz modelach i prognozach ma zostać uwzględnione także ryzyko klimatyczne.

Podczas późniejszej konferencji prasowej bank wskazał, iż najsłabszym elementem gospodarki pozostaje obecnie przemysł, podczas gdy wzrost zatrudnienia wspiera gospodarkę. Wobec braku wyraźnej presji inflacyjnej polityka monetarna wciąż musi pozostać akomodacyjna przez dłuższy czas. EBC ściśle monitoruje zmiany inflacji. Oczekuje się jednak, że inflacja wzrośnie w średnim okresie.

rogalski

– Decyzja o godz. 13:45 była tylko formalnością, gdyż zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniono parametrów polityki pieniężnej, a EBC formalnie rozpoczyna przegląd tzw. strategii polityki pieniężnej, który potrwa do końca roku. Z kolei konferencja prasowa szefowej Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, jaka rozpoczęła się o godz. 14:30 jest generalnie rzecz biorąc nudna. Ogólnie mowa jest o stabilizacji, ale jeszcze nie o ożywieniu. Lagarde stwierdziła, że “bilans ryzyk wskazuje na możliwość spowolnienia, ale te (ryzyka) nieco zmalały”. Słowem, pozostajemy w zawieszeniu, a to nie pomaga euro. Na wykresie EURUSD mieliśmy krótki wyskok ponad 1,11, ale generalnie rynek osuwa się pod własnym ciężarem, co może skutkować próbą ponownego testowania okolic 1,1065-1,1070 w nieodległej perspektywie czasu – zauważa Marek Rogalski, Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A.

Kurs euro najniżej od 1,5 miesiąca

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro utrzymywał się na względnie stabilnym poziomie nieprzerwanie od początku tygodnia. Tendencję tę wzmagał fakt, iż rynek znajdował się w wąskiej konsolidacji między niedawno pokonaną linią tendencji wzrostowej a horyzontalnym wsparcie w rejonie 1.1070. Dopiero reakcja podażowa, która pojawiła się podczas konferencji prasowej EBC przyczyniła się do pokonania tego wsparcia, co z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji wspólnej waluty w najbliższym czasie.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPierwszy przypadek wirusa z Wuhan w USA. To początek światowej epidemii?
Następny artykułCena ropy pikuje nieprzerwanie od 4 dni! Raport EIA zatrzyma falę wyprzedaży?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here