Naga MarketsMimo, że na przestrzeni ostatnich dni rynki pochłonięte są kwestiami wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami oraz coraz większymi niepewnościami dot. Brexitu, to inwestorzy z coraz większym zaciekawieniem zaczynają spoglądać w kierunku Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który już w przyszłym tygodniu podejmie kolejną decyzję monetarną. 


EBC obniży stopy procentowe już 12 września br.

Zdaniem wielu ekonomistów, już 12 września 2019 r. EBC może podjąć decyzję o luzowaniu polityki monetarnej. Sami decydenci coraz bardziej skłaniają się ku pakietowi stymulacyjnemu, który może objąć obniżenie stóp procentowych, zwiększenie zobowiązań do utrzymywania niskich stóp procentowych przez dłuższy czas oraz rekompensatę dla banków z tytułu skutków ubocznych ujemnych stóp procentowych.

Reuters powołując się na anonimowe źródła zwraca także uwagę, że wiele osób opowiada się również za wznowieniem programu skupu aktywów, co jest znacznie potężniejszą bronią, ale sprzeciw niektórych krajów Europy Północnej komplikuje tę kwestię. Póki co, nie podjęto jednak jeszcze żadnych, konkretnych decyzji z tym związanych.

Źródła dodały także, że nie ma powodu, aby rozkładać ruchy stymulacyjne na kilka spotkań, nawet jeśli niepewność związana z Brexitem prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. Stwierdzili oni jednak, że EBC musi również pozostawić niewykorzystane narzędzia, aby Christine Lagarde, która 1 listopada ma objąć stanowisko prezesa Mario Draghiego, mogła je wykorzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ostateczne propozycje zostaną prawdopodobnie przekazane decydentom EBC dopiero w przyszłym tygodniu, co jest obecnie zwyczajowo przyjęte przed podejmowaniem ważnych decyzji.

EBC wznowi program luzowania ilościowego?

Szczególne kontrowersje budzić może kwestia związana z zakupem obligacji, ponieważ EBC zbliża się do narzuconych sobie limitów emisji, a zatem każdy kolejny, znaczący program wiązał się z ryzykiem zmuszenia decydentów do porzucenia własnych zasad i narażenia programu na wyzwania prawne.

Niektóre źródła donoszą jednak, że EBC ma miejsce na około roczny skup obligacji z wykorzystaniem elastyczności istniejących ram, a więc nie byłoby potrzeby natychmiastowej zmiany zasady zobowiązujących EBC do posiadania nie więcej niż jednej trzeciej obligacji każdego kraju.

– Na rynku pojawiły się „kontrolowane przecieki” z EBC, źródła podają, że szykowany jest pakiet działań w postaci cięcia stóp, ich różnicowania (tiering), oraz (to nowość) zmian w tzw. forward guidance w postaci porzucenia kryterium czasowego na rzecz ilościowego. Członkowie EBC mają być jednak podzieleni, co do zasadności wznowienia programu skupu aktywów (QE) – przeciwne temu są podobno północne kraje. Bazując na ostatnich wypowiedziach są to szefowie banków centralnych Niemiec, Francji, Holandii, oraz Estonii. Jeszcze w temacie QE – podobno istnieje techniczna możliwość uruchomienia skupu aktywów do roku w ramach elastyczności obecnych reguł bez konieczności technicznego podnoszenia limitów zaangażowania – komentuje Marek Rogalski, Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w grudniu ubiegłego roku EBC zakończył swój program skupu obligacji o wartości 2,6 bln euro (2,90 bln dolarów), znany jako “luzowanie ilościowe” i w tym roku, w miarę wzrostu gospodarczego, spodziewał się podwyższenia stóp procentowych. Wojna handlowa na linii USA – Chiny oraz niepewności związane z Brexitem gwałtownie pogorszyły jednak nastroje, co w konsekwencji doprowadziło do spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego i ograniczenia perspektyw na podwyżkę stóp proc.

Zobacz także: Brexit: Rozłam w Partii Konserwatywnej. Johnson upokorzony, traci parlamentarną większość!

W sytuacji, gdy banki już teraz odczuwają skutki spowolnienia, każdej obniżce stóp procentowych powinna towarzyszyć stopa oprocentowania depozytów wielowarstwowych, co zwalnia banki z niektórych opłat karnych EBC za przechowywanie depozytów jednodniowych.

EBC coraz bardziej gołębie 

Przypomnijmy również, że na ostatnim posiedzeniu Rada Prezesów EBC, która dotychczas utrzymywała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, przyznała w swoim oświadczeniu, że stopy procentowe utrzymają się na obecnym lub niższym poziomie do połowy 2020 r., rezygnując tym samym z wcześniejszego zobowiązania do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie do czerwca przyszłego roku.

W opublikowanych 22 sierpnia br. protokołach z ostatniego posiedzenia EBC przeczytać mogliśmy również, iż członków Rady Prezesów niepokoi spadkowa tendencja oczekiwań inflacyjnych. Obawy budzi także spowolnienie gospodarcze w strefie euro, które może być dłuższe niż zakładano.

Kurs euro spada nieprzerwanie od tygodnia

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że kurs euro traci wobec polskiego złotego nieprzerwanie od pięciu dni. W skutek tej deprecjacji euro osunęło się już o ponad 6 groszy z okolic 4,40 zł raportowanego 29 sierpnia br. aż poniżej 4,3350 zł obecnie.

Na poniższym wykresie dostrzec można także, że w wyniku tych spadków rynek pokonał dziś niezwykle istotne wsparcie w rejonie 4,3390 zł. Okazuje się więc, że jeżeli tylko w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji wspólnej waluty, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice 4,3050 zł.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs euro
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSrebro bije rekordy wzrostów – kurs złota i ropy mocno w tyle.
Następny artykułRosnące ryzyko recesji w USA, kurs EURUSD – oceniają duże banki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here