Naga MarketsKurs euro otarł się o 1,2100. EUR/USD testuje najwyższe poziomy od kwietnia 2018 r.Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrósł blisko poziomu 1,2100, znajdując się na najwyżej od ponad dwóch lat. W rezultacie euro, umacniając się do dolara, zdaje się kontynuować trend, który mógł ulec zmianie w marcu 2020 r. po największym uderzeniu pandemii w rynki finansowe.

Dolar traci, z czego korzysta kurs euro

Straty dolara mogliśmy dostrzec m.in. przez spadek kontraktów terminowych na indeks amerykańskiej waluty. W pewnym momencie DXY spadł do 91,1 pkt, co jest najniższym poziomem od końca kwietnia 2018 r. Czynników, które mogły wczoraj uderzyć w USD, było wiele, co mogło przełożyć się na silne umocnienie walut rynków wschodzących, w tym również złotego. Słabość USD mogła także pomóc notowaniom srebra czy złota, które wczoraj zyskiwały ponadprzeciętnie, a dziś wzrosty wydają się kontynuowane.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inwestorzy z zadowoleniem zdają się przyjmować propozycję, na którą zgadzają się i Republikanie i Demokraci, odnośnie pakietu pomocowego dla gospodarki USA. Wartość pakietu fiskalnego w tym momencie to 908 mld USD, a więc znacznie mniej, niż proponowano jeszcze przed wyborami. Jednak lepszy niecały 1 bln dolarów niż dalszy impas w rozmowach.

Pakiet pomocowy to również wzrost zadłużenia Stanów Zjednoczonych, co z kolei mogło uderzyć w dolara, ale także mogło prowadzić do silnych spadków cen amerykańskich obligacji. Co więcej, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych ma pompować więcej pieniędzy do gospodarki, rozszerzając zarówno swój program skupu obligacji, jak i kredytów dla banków, w świetle słabszych niż oczekiwano danych gospodarczych z USA.

Dolar amerykański mógł być także pod presją ze względu na utratę statusu bezpiecznej przystani. Wiąże się to z możliwością wykonania w grudniu pierwszych szczepień na COVID-19. Szczepionka firmy Pfizer ma być dostępna w Wielkiej Brytanii już w przyszłym tygodniu, a w Stanach Zjednoczonych może pojawić się w użyciu w drugiej połowie grudnia.

Wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,2000 może spotkać się wkrótce z interwencją słowną Europejskiego Banku Centralnego. Już na przełomie sierpnia i września, gdy kurs osiągnął poziom 1,2000, pojawiły się wypowiedzi o silnym euro, jego wpływie na inflację i wzrost gospodarczy w strefie euro. Niedługo być może dowiemy się, jak bardzo EBC jest tolerancyjne w kwestii kursu walutowego.

Conotoxia Ltd., z zarejestrowanym biurem w Limassol, została założona w 2016 roku przez zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem pracy w sektorze Forex. Więcej komentarz walutowych znajdziesz na oficjalnej stronie brokera.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here