Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) osunał się pod 4,48 zł, a NBP nie interweniujeNotowania euro w relacji do złotego spadły wczoraj o 0,65 proc. Para walutowa EUR/PLN zakończyła sesję pod poziomem 4,48 zł. Ostatni raz, kiedy wspólna waluta spadła do 4,50 zł, Narodowy Bank Polski (NBP) zainterweniował na Forex. Ekonomiści i analitycy czekają na reakcję ze strony banku centralnego, której jak na razie nie widać.

  • Ostatni raz NBP interweniował w II poł. grudnia 2020 r., po 7-letniej przerwie
  • Słabsza waluta krajowa wspomaga eksporterów
  • Kurs EUR/PLN wspiera się obecnie na 200-dniowej średniej

W oczekiwaniu na interwencję NBP

W okolicach Świąt Bożego Narodzenia w ubiegłym roku, NBP zainterweniował na rynku walutowym po raz pierwszy od 7 lat. Bank sprzedawał wtedy polską walutę osłabiając ją względem euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Słabsza waluta krajowa wspomaga eksporterów, dzięki temu więcej towarów i usług można sprzedać za granice, co generuje większy popyt na nasze dobra, tym samym więcej miejsc pracy. Jest to jeden z głównych powodów działań NBP.

Analitycy Credit Agricole są zdania, że polityka monetarna NBP w najbliższym czasie koncentrować się będzie na kanale kursowym, a bank centralny połączy interwencje walutowe z obniżką stopy referencyjnej do 0,0 proc. W ich ocenie NBP będzie chciał utrzymać w I kw. EUR/PLN powyżej 4,50.

Na koniec wczorajszej sesji, notowania euro do złotego spadły pod 4,50 zł i widać było wyczekiwanie na działania ze strony NBP. Pokazują to chociażby wpisy na Twitterze:

Kurs EUR/PLN odbija od 200-dniowej średniej

Jak widać na wykresie dziennym poniżej, wspólna waluta w relacji do złotego wyznaczyła już dziś nowy dołek. Jednak spadki nie są kontynuowane. Istotne wsparcie może tu stanowić 200-dniowa średnia krocząca.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.

Powrót ponad poziom 4,50 zł wymagałby zniesienia niemal całego wtorkowego spadku. Możliwe, że NBP jeszcze nas zaskoczy w kolejnych dniach, a być może godzinach i urzeczywistni ten scenariusz.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje lotosu | dax notowania | bitcoin kurs dzisiaj | bitcoin giełda wykres | kryptowaluty | theppro co to jest |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here