Naga MarketsW czasach, gdy służby medyczne i naukowcy starają się opanować pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, rządy i decydenci polityczni mierzą się z poważnym kryzysem gospodarczym. Jeden z członków Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zasygnalizował, że w celu łagodzenia gospodarczych skutków obecnego kryzysu instytucja prawdopodobnie wzmocni swój program skupu obligacji.

  • EBC zamierza działać szybko i skutecznie
  • EBC nie zamierza zmieniać poziomu stóp procentowych
  • Kurs euro osunął się o 12 groszy

EBC walczy z gospodarczymi skutkami pandemii

Gubernator Banku Francji Francois Villeroy de Galhau przyznał podczas konferencji prasowej w Paryżu, że przy niskiej inflacji jest miejsce na innowacje i działanie szybko i skutecznie.

Te artykuły również Cię zainteresują
– To w imię naszego mandatu prawdopodobnie będziemy musieli posunąć się jeszcze dalej. To właśnie elastyczność powinna sprawić, że pandemiczny program awaryjnych zakupów stanie się naszym preferowanym marginalnym instrumentem walki ze skutkami kryzysu – zasygnalizował członek EBC.

Następne spotkanie EBC w sprawie polityki monetarnej zaplanowane jest na 4 czerwca br.  Ekonomiści coraz częściej prognozują, że bank centralny wykorzysta to posiedzenie aby wprowadzić kolejne pomocowe mające minimalizować gospodarcze skutki pandemii.

– Wiemy już, że skala bodźców jest niewystarczająca. EBC znacznie obniżył swoje prognozy dotyczące wzrostu PKB w 2020 r. od czasu, gdy 18 marca po raz ostatni ogłoszono rozszerzenie zakresu zakupów aktywów – wskazuje David Powell, ekonomista Bloomberga.

Wielkość skupu aktywów przez EBC jest teoretycznie określana w odniesieniu do względnej wielkości każdej gospodarki – w ramach miary znanej jako klucz kapitałowy – co oznacza, że Niemcy będący największą gospodarką wspólnoty kupują najwięcej. Villeroy zasugerował jednak, by w obecnej sytuacji porzucić tę zależność.

– Przywiązanie się do klucza kapitałowego w celu określenia kwot zakupów w każdym kraju byłoby niestosownym ograniczeniem, które podważałoby samą skuteczność naszych działań – powiedział.

Jego zdaniem inną opcją może być zakup przez niektóre krajowe banki centralne znacznie większej ilości długu państwowego, a przez inne znacznie mniejszej jego ilości.

W kontekście stóp procentowych wskazał on natomiast, że w chwili obecnej nie ma powodu, aby EBC zmieniał swoje główne stopy procentowe w celu złagodzenia wpływu negatywnych stóp procentowych na banki. Gubernator powiedział również, że bank jest wyraźnie skłonny do przekraczania w przyszłości swojego celu inflacyjnego, który wynosi obecnie 2%, i że otwartym pytaniem jest, czy cel ten powinien być traktowany jako średnia w czasie.

– Kryzys zdrowia publicznego mógłby stanowić uzasadnienie dla tego rodzaju uśredniania, przynajmniej tymczasowo – powiedział Villeroy.

Kurs euro osunął się o 12 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że kurs euro poruszał się od dłuższego czasu w trendzie horyzontalnym, którego górne ograniczenie stanowi opór w wysokości 4,57 zł, a dolne – techniczne wsparcie w wysokości 4,5150 zł. W wyniku wcześniejszych, stosunkowo spokojnych wzrostów kurs euro dotarł w okolice górnego ograniczenia tej formacji, gdzie wraz z początkiem minionego tygodnia pojawiła się stosunkowo silna reakcja podażowa. W wyniku trwającej od tego czasu deprecjacji kurs euro osunął się o niemal 12 groszy. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby osunąć się nawet do 4,40 zł.

EURPLN Daily

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCash is the king? Rekordowa podaż złotego znajdującego się w obiegu
Następny artykułCena złota i cena srebra – analiza długoterminowa metali szlachetnych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here