Naga Markets

Kurs euro spadnie do 1,10 dolara. ING prognozuje deprecjację EUR/USDEkonomiści Nordea ostrzegają przed ryzykiem znacznych zmian kursów walutowych. W ich ocenie, szybkie zacieśnienie warunków finansowych, do którego dąży Fed, stanowi bowiem wyraźny czynnik negatywny dla gospodarki, podczas gdy wyższe ceny energii i żywności wraz z ogólnie wysoką inflacją odbiją się na konsumentach, zwłaszcza w strefie euro. Krótko mówiąc, w ocenie ekspertów, zmienność pozostanie podwyższona.

To jeszcze nie koniec wzrostu dolara 

Ekonomiści Nordea spodziewają się, że Rezerwa Federalna będzie nadal agresywnie zacieśniać politykę pieniężną w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W ich ocenie, istnieje nawet ryzyko, że Fed będzie musiał ostatecznie podnieść stopy procentowe wyżej niż obecnie wycenia to rynek.Ogólnie rzecz biorąc, Nordea spodziewa się dalszych podwyżek o 50 punktów bazowych w czerwcu i lipcu oraz o 25 punktów bazowych na każdym kolejnym posiedzeniu, aż do osiągnięcia poziomu 3,5 proc.

W tym środowisku eksperci oczekują, że podwyżki stóp procentowych przez Fed będą wspierać dalszy wzrost kursu dolara, zwłaszcza że wyższe stopy procentowe zaostrzają warunki finansowe.

– Oczekujemy, że dolar amerykański będzie nadal korzystał z jeszcze wyższych stóp procentowych, ściślejszej płynności i podwyższonej niepewności na rynkach finansowych – wskazują ekonomiści dodając, że USD powinien również skorzystać z roli eksportera towarów (żywności i energii) w USA oraz z faktu, że większość towarów jest wyceniana w USD. Dolar jest więc jak ubezpieczenie, które wypłaca premię. Czego tu nie lubić?.

Kurs euro osiągnie parytet z dolarem 

Ekonomiści Nordea w dalszym ciągu korygują również swoje prognozy dotyczące polityki EBC i zauważają, że bank skłania się ku podwyżce stóp w lipcu. Jest to również ich podstawowa prognoza. Po podwyżce w lipcu, eksperci oczekują kolejnych ruchów o 25 pb we wrześniu i grudniu tego roku, a następnie kwartalnie w 2023 r., co podniosłoby stopę depozytową do poziomu 1,25 proc. na koniec przyszłego roku.

Pomimo bardziej jastrzębiej polityki EBC, Nordea spodziewa się, że euro będzie dalej tracić na wartości w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

– Widzimy, że EUR/USD spadnie do parytetu (1,00) gdzieś przed końcem roku – wskazali eksperci.

XTB

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż spadek kursu euro do 1 dolara oznacza jego powrót do najniższego poziomu od grudnia 2002 roku.

Kurs funta spadnie do 1,16 USD

Ekonomiści Nordea pozostają także zdecydowanie ostrożni w kwestii perspektyw funta szterlinga w krótkim terminie. W ich ocenie, ostrożne stanowisko BoE stanowi niewielkie wsparcie dla GBP w porównaniu z jastrzębim Fed. Dlatego też widzimy więcej słabości GBP w krótkim terminie.

Przewidują oni, że kurs wymiany funta do dolara (GBP/USD) spadnie do 1,16 na koniec 2022 roku, po czym nastąpi ożywienie w 2023 roku.

Poniższa tabela prezentuje zaktualizowane projekcje walutowe ekonomistów Nordea na lata 2022/23:

Para 3 miesiące grudzień 2022 czerwiec 2023 grudzień 2023
EUR/USD 1.02 1.00 1.05 1.10
USD/JPY 133 135 130 120
GBP/USD 1.19 1.16 1.24 1.29
EUR/GBP 0.86 0.86 0.85 0.85
EUR/CHF 1.04 1.05 1.06 1.07
AUD/USD 0.71 0.70 0.72 0.75
USD/CAD 1.29 1.30 1.27 1.25
NZD/USD 0.63 0.60 0.65 0.70
EUR/NOK 9.90 10.00 9.75 9.50
EUR/SEK 10.40 10.40 10.30 10.20
USD/CNY 6.85 7.00 6.85 6.75

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułAnaliza fundamentalna Bumech. Wzrost wyceny o ponad 600% w trakcie roku
Następny artykułBitcoin (BTC) znajduje chwilowe wsparcie – analityk Sebastian Seliga z Zondy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here