Naga MarketsKurs euro opada. EUR/USD poniżej 1,18 USD na początku nowego tygodniaTydzień rozpoczynamy od wyraźniejszego odejścia od ryzyka, ale bynajmniej nie za sprawą jakiegoś nagłego pogorszenia się relacji amerykańsko-chińskich przez wątek Tajwanu, czy jakichś innych geopolitycznych zaskoczeń. Chińskie manewry przeszły bez echa, a Trump zaakceptował scenariusz dla TikToka, co teoretycznie powinno rozładować napięcie.

Covid-19 nadal martwi inwestorów

W tle jest jednak jeszcze WeChat i cała kampania wyborcza przed listopadowymi wyborami, gdzie będzie poruszany wątek konieczności gospodarczego odseparowania się od Chin (decouplingu).

Ale to co bardziej martwi inwestorów to wątek związany z drugą falą pandemii COVID-19. Teoretycznie nic nowego, od dawna było wiadomo, że jesień może być trudna i najpewniej powrócą obostrzenia. Rynki nie wierzą w scenariusze lockdownu, ale sytuacja pandemiczna może być różna i niczego nie można wykluczyć. Zwróćmy uwagę, że w zeszłym tygodniu nie było już pozytywnych reakcji na informacje w temacie prac nad szczepionką, co jest ostrzeżeniem na co można się szykować.

Reasumując – na tapetę wracają covido-we statystyki i to one będą mieć kluczowy wpływ na zachowanie się rynków. Inwestorzy nie lubią niewiadomych, a po zwyżkach ryzykownych aktywów z ostatnich miesięcy, presja na realizację zysków może być wyraźna.

Kurs euro: EUR/USD opada

Widoczne w czwartek wyciągnięcie w górę notowań EURUSD nie było kontynuowane w piątek i rynek zaczyna opadać pod własnym ciężarem. A łatwiej jest znaleźć preteksty do wyraźniejszej korekty, niż do kontynuacji zwyżek. Sytuacja COVID-owa w Europie, oraz doniesienia o przeglądzie programu skupu PEPP przez ECB, tworzą klimat prowadzący do wniosków, że Europa może być gorzej przygotowana na drugą falę pandemii.

Przed nami też jesienne rozmowy o budżecie programów ratunkowych, których zarysy zostały zaakceptowane na szczycie UE w lipcu. W międzyczasie pojawią się też wątki związane z nierównomiernym ożywieniem gospodarczym w Europie i tym, że na razie to się nie zmieni – druga fala COVID-19, a kraje południa Europy.

Wykres dzienny EURUSD

Na dziennym układzie EURUSD widać, że oddalamy się od rejonu 1,1850, co zwiększa ryzyko powrotu poniżej 1,18. Dzienny oscylator RSI9 pozostaje w wyraźnym trendzie spadkowym, co zdaje się zapowiadać dłuższą korektę. Kluczowa w tym tygodniu może okazać się obrona okolic wsparć przy 1,17.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here