Naga MarketsChristine Lagarde, prezes MFWJednym z najważniejszych wydarzeń czwartkowej sesji było bez wątpienia posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, w trakcie którego Rada Prezesów podjęła decyzje o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Przez wzgląd, iż taka decyzja była wyczekiwana przez inwestorów, na notowaniach euro nie pojawiła się żadna większa zmienność spowodowana tym faktem.


Stopy procentowe EBC bez zmian

– Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – informował EBC w oficjalnym komunikacie.

Rada Prezesów będzie nadal prowadzić zakupy netto w ramach swojego programu skupu aktywów (APP) na kwotę 20 mld euro miesięcznie. Rada oczekuje, że będą one prowadzone tak długo, jak długo będzie to konieczne do wzmocnienia łagodzącego oddziaływania podstawowych stóp procentowych EBC, i zakończą się krótko przed tym, jak zacznie ona podnosić te stopy.

Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej.

Rada Prezesów postanowiła także rozpocząć przegląd strategii polityki pieniężnej EBC.‏ Więcej informacji o zakresie i harmonogramie tego przeglądu zostanie podanych w komunikacie prasowym, który ukaże się dziś o godz. 14.30.

– EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymuje stopy procentowe bez zmian, nie wywołując tym samym większej zmienności na EURUSD. Inwestorzy oczekują, że konferencja prasowa z Lagarde na czele przyniesie świeże spojrzenie na perspektywy monetarne oraz makroekonomiczne ze strony banku – komentowali analitycy XTB.

Kurs euro niewzruszony od początku tygodnia

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie nieprzerwanie od początku tygodnia. Tendencję tą wzmaga fakt, iż rynek znajduje się w wąskiej konsolidacji między niedawno pokonaną linią tendencji wzrostowej a horyzontalnym wsparcie w rejonie 1.1070.

Weź udział w darmowym webinarze:
Wprowadzenie do analizy technicznej

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin: akumulacja na rynku BTC może sugerować początek nowej hossy
Następny artykułKończę z rynkiem forex – już dziś o 20:00 webinar z Łukaszem Fijołkiem
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here