Naga MarketsKurs euro nie spadnie poniżej 4,43 zł, a dolar (USD/PLN) przetestuje 3,46 zł, uważa MUFGWedług zaktualizowanych na początku lutego prognoz analityków banku inwestycyjnego MUFG, kurs euro (EUR/PLN) nie powinien wyraźniej tracić do polskiego złotego w kolejnych kwartałach tego roku spadając maksymalnie do 4,43 zł pod koniec 2021. Z kolei kurs dolara (USD/PLN) ma być narażony na silniejszą zmienność podażową kończąc rok przy poziomie 3,46 zł.

  • Analitycy MUFG są zdania, że gołębia polityka Narodowego Banku Polskiego (NBP) wraz z ryzkiem interwencji walutowych będzie skutecznie ograniczała możliwości złotego do wzrostu
  • ile wyraźniej zablokuje to korektę spadkową EUR/PLN, to na USD/PLN powinna przeważać zakładana w 2021 słabość dolara, stąd też projekcja silniejszych spadków
  • W przypadku EUR/USD instytucja również widzi przewagę euro, ustalając kurs dla końcówki tego roku na poziomie 1,28 (obecnie 1,20).

Kurs dolara w dół o prawie 30 gr. w 2021 roku, euro straci w tym czasie 6 gr.

Zgodnie z obecnymi projekcjami MUFG, kurs dolara na przestrzeni kolejnych miesięcy musiałby osuwać się łącznie o niespełna 30 gr., aby osiągnąć prognozowaną cenę 3,46 zł. Byłby to jednocześnie najniższy poziom od kwietnia 2018 roku. Z kolei w tym samym czasie para walutowa EUR/PLN traciłaby na wartości jedynie 6 groszy. W poniższej tabeli zaprezentowano porównanie obecnych cen wybranych par walutowych oraz prognoz ich wartości według MUFG na koniec 2021.

Te artykuły również Cię zainteresują
Para walutowa Obecny kurs Prognoza dla końca 2021
EUR/PLN 4,49 zł 4,43 zł
USD/PLN 3,75 zł 3,46 zł
EUR/USD 1,20 dol. 1,28 dol.
GBP/USD 1,36 dol. 1,43 dol.
USD/CHF 0,90 fr. 0,8590 fr.

Źródło: prognozy MUFG z 2 lutego 2021 roku

– Świętym Graalem” wyjścia z kryzysu COVID pozostaje zaszczepienie dużej części populacji. Będzie to najważniejszym czynnikiem determinującym wyniki rynków finansowych w przyszłości, biorąc pod uwagę znaczenie w kształtowaniu oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego – komentuje zespół analityków MUFG prowadzony przez Dereka Halpenny’ego. Jak na razie pod tym względem przewodzi Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, w których tempo szczepień jest najwyższe i w krótkim terminie może mieć to wpływ na wyceny tych walut.

W długim najważniejszy dla rynku mają być jednak kwestie ogromnego pakietu fiskalnego w USA dla stymulacji gospodarki i agresywnie luźna polityka pieniężna wpływające na wzrost inflacji i tym samym osłabienie USD.

USD/PLN (niebieska linia) oraz EUR/PLN (pomarańczowa linia) z zaznaczonymi poziomami cenowymi według prognoz MUFG na koniec 2021 r. Źródło: Tradingview.com

– Silne dążenie NBP do utrzymania słabszego złotego prawdopodobnie ograniczy potencjał wzrostowy dla złotego w najbliższym czasie, choć nadal oczekujemy, że niedowartościowany złoty będzie się umacniał w tym roku wraz z wygasaniem szoku COVID. Po spadku o około -3,5% w 2020 roku, uważamy, że polska gospodarka jest dobrze przygotowana do silniejszego odbicia o 4,0% w 2021 roku – podsumowuje zespół MUFG.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed lublin notowania | bitcoin wykresy | biomed akcje | biomed kurs | akcje biomedlub |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here