Naga MarketsKurs euro nawet po 1,30 dol. w 2021 r., twierdzą analitycy INGKurs euro względem dolara jest obecnie w dość trudnym położeniu, jeśli chodzi o możliwości jego prognozowania. Z jednej strony, konieczne jest obstawienie rezultatu negocjacji między Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie nowej umowy handlowej, a styl w jakim należy tego dokonać określić można by było jako bukmacherski. Z drugiej strony, ważne jest odpowiednie zrozumienie decyzji Europejskiego Banku Centralnego dotyczącej rozszerzenie programu skupu aktywów, która przedstawiona została w zeszły czwartek. Dwie, z pozoru odmienne interpretacje tego wydarzenia oraz jego skutki dla kursu euro przedstawili ING oraz TD Securities.

  • Nowa umowa handlowa między UK i UE nadal stoi pod znakiem zapytania
  • Negocjatorzy wyznaczony na niedzielę termin zadany przez Borisa Johnsona i Ursulę von der Leyen
  • ING przewiduje wzrost kursu euro do 1,25 dol. w przyszłym roku, z szansą na dobicie nawet do 1,30 dol.

Euro może spaść do 1,18 dol., zdaniem TDS

Kurs euro według analiz ING oraz TD Securities będzie zachowywał się w nieco inne sposoby w perspektywie czwartkowej decyzji EBC. Jest to zapewne wynikiem odmiennego postrzegania terminów wpływu postanowień banku centralnego na zachowanie europejskiej waluty przez oba banki inwestycyjne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem TD Securities, nad kursem euro czyhają istotne ryzyka, które mogą zaburzyć zachowanie notowań jeszcze do końca tego roku. Przede wszystkim, ewentualna kontynuacja pandemicznych restrykcji może zostać zinterpretowana jako dalsze pogrążanie gospodarek strefy euro w zapaści.

Notowania kursu EUR/USD w ostatnich latach. Źródło: tradingview.com

Istotne jest także potencjalne zakończenie okresu przejściowego przed Brexitem bez umowy handlowej między UK oraz UE, co oznaczałoby realizację scenariusza “no deal”. To przełożyć by się mogło na negatywny wpływ na kurs euro, jak twierdzą analitycy TD Securities.

Kolejnym problemem jest możliwość odwrócenia sentymentu względem ryzykownych aktywów, w sytuacji, gdy duża część inwestorów przeniosła się w kierunku tych rynków, a istnieje istotna szansa, że porozumienia między partiami w sprawie pakietu stymulacji fiskalnej do końca tego roku nie będzie.

– Nadal sądzimy, że ostatnie wybicie euro w górę wygląda na nieco przesadne. Z naszego punktu widzenia, kurs euro nie prezentuje się sprzyjająco na obecnych poziomach zarówno z perspektywy pozycjonowania oraz waluacji. – stwierdzili analitycy TD Securities.

Osłabienie dolara w krótkim terminie nadal może mieć wpływ na europejską walutę, niemniej eksperci banku nadal widzą ryzyko osunięcia się kursu euro wraz balansowaniem pozycji przez graczy.

– Sądzimy, że osunięcie się poniżej strefy 1,2040/60 może przyspieszyć redukcję ryzyka do końca roku – dodali analitycy TD Securities.

Bank spodziewa się powrotu euro do zakresu 1,1800 dol., jednak zamierza zlikwidować swoją krótką pozycję przed dojściem kursu do tego poziomu.

fpmarkets

Analitycy ING zwracają jednak uwagę na reakcję rynku po zaprezentowaniu postanowień EBC po zeszłotygodniowym spotkaniu. Bank centralny strefy euro nie zapowiedział bowiem zdecydowanego działania przeciwko umocnieniu swojej waluty.

– Nie było żadnej silnej werbalnej interwencji przeciwko poziom kursu euro (“bardzo ostrożne monitorowanie” to za mało, aby posłać niżej kurs waluty). Fakt, że EUR/USD jest nieco wyżej po decyzji, mówi wszystko. – zauważyli analitycy ING.

Zobacz również: Cena ropy WTI tuż pod 47 dol. bbl. Eksplozja tankowca wstrząsnęła rynkami

Przewidują oni także, że słabość dolara będzie kontynuowana i jego kurs nadal będzie opadał w średnim terminie w sytuacji, gdy realne stopy procentowe są ujemne.

– Zestaw nowych wytycznych polityki nie jest dostatecznie silny, aby przeważyć wpływ niedźwiedziej dynamiki USD (która zapewne będzie nadal obowiązywała w kolejnym roku w sytuacji, gdy stopy procentowe w USA pozostaną silnie ujemne), przez co jest więcej czynników wzrostowych dla EUR/USD. Spodziewamy się kursu 1,25 dol. w 2021 r., a potencjalnie nawet 1,30 dol. – dodali stratedzy z ING.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here