Naga MarketsKurs euro najwyżej od marca. Eko-obligacje przepustką do silnej pozycji waluty na świecieWedług Europejskiego Banku Centralnego euro ugruntowało dominującą pozycję na szybko rozwijającym się rynku tzw. Green Bonds (ekologicznych obligacji), stanowiącym prawie połowę wszystkich nowych emisji w ubiegłym roku.

  • Unia Europejska ustanowiła dążenie do neutralności klimatycznej swoim priorytetem.
  • 9% zadłużenia w euro w 2019 roku było w tzw. „zielone” obligacje.
  • Według HSBC silna pozycja euro nie jest pewna.

Euro liderem wśród walut używanych przy „zielonym” długu

Rozwój łączy się z ambicjami Unii Europejskiej, aby do 2050 r. uczynić z kontynentu pierwszy region neutralny dla klimatu.

Prezes EBC Christine Lagarde obiecała zastanowić się, w jaki sposób kierowana przez nią instytucja mogłaby się włączyć w te działania. EBC było celem wielu ataków grup ekologicznych za zakup obligacji od podmiotów odpowiadających za dużą emisję zanieczyszczeń w ramach stymulowania gospodarki.

W ciągu ostatnich pięciu lat zadłużenie przeznaczane na inwestycje służące ochronnie środowiska na świecie wzrosło dwudziestokrotnie, przy czym największymi emitentami byli mieszkańcy Unii Europejskiej.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/USD) testuje wsparcie, funt rysuje złowrogą świeczkę

Podczas gdy wielkość rynku jest wciąż niewielka, przewaga euro jest widoczna. Około 9% całego zadłużenia zaciągniętego w 2019 r. w euro zostało oznaczone jako „zielone”, w porównaniu z nieco ponad 2%  ze wszystkich obligacji emitowanych w dolarach.

Uznanie euro za preferowaną walutę w walce ze zmianami klimatu mogłoby zwiększyć jego pozycję jako międzynarodowej waluty rezerwowej.

Kurs euro EUR/USD najwyżej od 3 miesięcy

Sprawne wdrożenie unijnej taksonomii zrównoważonej działalności gospodarczej stworzyłoby wiarygodne i ujednolicone ramy, zapewniłoby większe zaufanie inwestorów, a tym samym mogłoby przyczynić się do wzmocnienia międzynarodowej roli euro – powiedział w oświadczeniu członek zarządu EBC, Fabio Panetta.

Jak zauważa EBC, euro pozostało drugą najczęściej używaną walutą na świecie. W 2019 r. udział wspólnej waluty w światowych zasobach rezerw walutowych umiarkowanie wzrósł.

Opublikowany w poniedziałek raport HSBC pokazał, że euro nie spełniło oczekiwań w pierwszych dwóch dekadach swojego istnienia, co jest ostrzeżeniem dla europejskich polityków, aby nie traktować pozycji waluty jako oczywistej.

Wykres przedstawiający zmianę kursu pary EUR/USD w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here