Naga MarketsKurs euro najwyżej od 2 m-cy. EBC walczy z niską inflacjąStopa inflacji w strefie euro spadła do najniższego poziomu od czterech lat. Jest to kolejny powód dla Europejskiego Banku Centralnego, żeby wzmocnić stymulacje monetarną.

  • Inflacja w strefie euro wyniosła 0,1%.
  • Według prezes EBC Christine Lagarde europejska gospodarka może skurczyć się o nawet 12%.
  • Eksperci oczekują, że w drugim kwartale banki pożyczą od EBC 800 miliardów euro.

Niska inflacja zachęca do wzmocnienia stymulacji gospodarki

W przypadku tak niskiego poziomu inflacji, który wynosi 0,1%, i gospodarki pogrążonej w recesji, ekonomiści ankietowani przez Bloomberga przewidują, że w przyszłym tygodniu EBC przyspieszy awaryjne zakupy aktywów, aby ożywić wzrost. Większość ankietowanych spodziewa się, że w tym roku zakupy w ramach wszystkich planów wzrosną do 1,6 biliona euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zaktualizowane prognozy gospodarcze mogą potwierdzić najnowszą ponurą ocenę prezes EBC Christine Lagarde, która stwierdziła, że europejska gospodarka skurczy się w 2020 roku o nawet 12%.

Zobacz również: Poranny przegląd rynków: EUR/USD wybija górą, DAX w korekcie spadkowej

Prognozy EBC pozwolą skrystalizować ponurą rzeczywistość dla strefy euro. EBC wykorzysta to, by jeszcze bardziej zwiększyć zakupy aktywów i zobowiąże się do przedłużenia ich obowiązywania na okres wykraczający poza grudzień 2020 roku. – powiedział Claus Vistesen, główny ekonomista strefy euro w Pantheon Macroeconomics.

Plan zakupu obligacji stał się głównym narzędziem polityki EBC wspierającym gospodarkę. Zdecydowana większość ekspertów oczekuje, że kluczowa stopa procentowa – obecnie wynosząca -0,5% – zostanie utrzymana co najmniej do końca przyszłego roku.

W ciągu ostatnich 10 dni euro wzmocniło się w stosunku do dolara o 2,95%

Fakt, że PEPP zostanie wyczerpany do października, przynajmniej w obecnym tempie, może szybko doprowadzić do nieuzasadnionych spekulacji na rynkach finansowych. Uprzednie zaprzeczenie takim spekulacjom skłaniałoby do podjęcia czerwcowej decyzji. – powiedział Carsten Brzeski, ekonomista ING we Frankfurcie.

Ekonomiści oczekują, że w drugim kwartale banki pożyczą około 800 miliardów euro w ramach różnych programów kredytowych EBC.

Jeśli pojawią się dalsze bodźce, spodziewamy się, że EBC dokona kolejnych zakupów, a potencjalnie także nowe klasy aktywów w PEPP. Ścieżka „konwencjonalnej” stopy procentowej nie jest preferowaną opcją. – powiedział główny strateg w Danske Bank, Piet Christiansen.

Wykres przedstawiający zmianę kursu pary EUR/USD w ciągu ostatnich 10 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here