Naga MarketsKurs euro najwyżej od 2 m-cy. EBC walczy z niską inflacjąStopa inflacji w strefie euro spadła do najniższego poziomu od czterech lat. Jest to kolejny powód dla Europejskiego Banku Centralnego, żeby wzmocnić stymulacje monetarną.

  • Inflacja w strefie euro wyniosła 0,1%.
  • Według prezes EBC Christine Lagarde europejska gospodarka może skurczyć się o nawet 12%.
  • Eksperci oczekują, że w drugim kwartale banki pożyczą od EBC 800 miliardów euro.

Niska inflacja zachęca do wzmocnienia stymulacji gospodarki

W przypadku tak niskiego poziomu inflacji, który wynosi 0,1%, i gospodarki pogrążonej w recesji, ekonomiści ankietowani przez Bloomberga przewidują, że w przyszłym tygodniu EBC przyspieszy awaryjne zakupy aktywów, aby ożywić wzrost. Większość ankietowanych spodziewa się, że w tym roku zakupy w ramach wszystkich planów wzrosną do 1,6 biliona euro.

Zaktualizowane prognozy gospodarcze mogą potwierdzić najnowszą ponurą ocenę prezes EBC Christine Lagarde, która stwierdziła, że europejska gospodarka skurczy się w 2020 roku o nawet 12%.

Zobacz również: Poranny przegląd rynków: EUR/USD wybija górą, DAX w korekcie spadkowej

Prognozy EBC pozwolą skrystalizować ponurą rzeczywistość dla strefy euro. EBC wykorzysta to, by jeszcze bardziej zwiększyć zakupy aktywów i zobowiąże się do przedłużenia ich obowiązywania na okres wykraczający poza grudzień 2020 roku. – powiedział Claus Vistesen, główny ekonomista strefy euro w Pantheon Macroeconomics.

Plan zakupu obligacji stał się głównym narzędziem polityki EBC wspierającym gospodarkę. Zdecydowana większość ekspertów oczekuje, że kluczowa stopa procentowa – obecnie wynosząca -0,5% – zostanie utrzymana co najmniej do końca przyszłego roku.

W ciągu ostatnich 10 dni euro wzmocniło się w stosunku do dolara o 2,95%

Fakt, że PEPP zostanie wyczerpany do października, przynajmniej w obecnym tempie, może szybko doprowadzić do nieuzasadnionych spekulacji na rynkach finansowych. Uprzednie zaprzeczenie takim spekulacjom skłaniałoby do podjęcia czerwcowej decyzji. – powiedział Carsten Brzeski, ekonomista ING we Frankfurcie.

Ekonomiści oczekują, że w drugim kwartale banki pożyczą około 800 miliardów euro w ramach różnych programów kredytowych EBC.

Jeśli pojawią się dalsze bodźce, spodziewamy się, że EBC dokona kolejnych zakupów, a potencjalnie także nowe klasy aktywów w PEPP. Ścieżka „konwencjonalnej” stopy procentowej nie jest preferowaną opcją. – powiedział główny strateg w Danske Bank, Piet Christiansen.

Wykres przedstawiający zmianę kursu pary EUR/USD w ciągu ostatnich 10 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here