Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość interesująco. W ciągu ostatnich dni poznaliśmy bowiem kilka istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dotyczących sytuacji gospodarczej. Wśród najistotniejszych bez wątpienia wymienić należy posiedzenia banków centralnych, w tym Banku Kanady, Banku Japonii oraz Europejskiego Banku Centralnego.

Bank Kanady utrzymuje stopy proc. bez zmian

Bank Kanady (Bank of Canada; BoC) utrzymał w trakcie październikowego posiedzenia stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. BoC kontynuuje również program luzowania ilościowego (QE). Dokonuje on jednak jego rekalibracji, aby skierować zakupy w kierunku obligacji długoterminowych, które mają bardziej bezpośredni wpływ na stopy oprocentowania kredytu, które są najważniejsze dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Jednocześnie całkowite zakupy będą stopniowo zmniejszane do co najmniej 4 miliardów dolarów tygodniowo. Rada Prezesów ocenia, że ​​dzięki tym połączonym korektom program QE zapewni co najmniej taki sam bodziec monetarny jak poprzednio. Więcej na temat decyzji Banku Kanady pisaliśmy tutaj.

BoJ rewiduje prognozy gospodarcze

Podobną decyzję podjął także Bank Japonii, który również podtrzymał obecny poziom stóp procentowych i zapowiedział kontynuację obecnej polityki monetarnej. Równocześnie BoJ zrewidował swoje prognozy dotyczące stopy wzrostu gospodarczego na kolejne lata. Niestety nowe projekcje dla 2020 roku są gorsze niż pierwotnie zakładano.

PKB Kraju Wiśni skurczy się w tym roku aż o 5,5%. To o wiele więcej niż prognozowane w marcu osunięcie stopy wzrostu gospodarczego o 4,7%. Bank spogląda jednak nieco bardziej optymistycznie na przyszłe lata, a rewizja prognoz przyniosła poprawę stopy wzrostu PKB do +3,6% na 2021 rok, względem zapowiadanych w marcu 3,3% oraz dla 2022 roku do 1,6% z 1,5%. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

EBC nie zmienia stóp

W ślady BoC i BoJ poszedł również Europejski Bank Centralny, który także podczas październikowego spotkania postanowił nie zmieniać stóp procentowych, utrzymując je na dotychczasowych poziomach.

Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że to zbliżenie konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – napisano w oświadczeniu.

Kurs euro największym przegranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszymi walutami grupy G8 były jen japoński i dolara amerykański, których kursy wzrosły odpowiednio o 1,15 proc. i 1,10 proc. Tydzień do udanych zaliczyć może również funt szterling, którego kurs wzrósł o 0,26 proc. Po czerwonej stronie tego zestawienia wyróżnić należy z kolei euro, którego notowania osunęły się o 0,98 proc.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro najniżej od miesiąca

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro osłabiał się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od początku tygodnia. Wskutek tak znacznej deprecjacji, notowania wspólnej waluty osunęły się do najniższego poziomu od 29 września br. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby w najbliższym czasie osunąć się do 1,1620 USD, bądź nawet 1,15 USD.

EURUSD Daily

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLiga Traderów IX – zaczynamy III fazę grupową
Następny artykułProwadzenie działalności gospodarczej przez cudzoziemca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here