Naga Marketswalutowe szachy - USD i EURW godzinach wieczornych środowej sesji kurs euro do dolara amerykańskiego (EUR/USD) silniej się osuwał w efekcie czego cena spadała poniżej 1,12 USD i kończyła dzień tuż nad poziomem 1,1150 USD – ostatni raz eurodolar znajdował się tak nisko niemal dwa lata temu, w czerwcu 2017 roku.


Kurs euro na tegorocznych minimach, winny silny dolar?

Środowy spadek EUR/USD był najsilniejszą jednodniową deprecjacją od miesiąca, która wyniosła ponad 0,7%. Przyglądając się zachowaniu szerszego rynku można jednak zauważyć, że zmienność była uzależniona nie od samej słabości europejskiej waluty, a raczej od umocnienia dolara amerykańskiego. Ten bowiem silnie zyskiwał w środę do większości głównych konkurentów na rynku Forex, co widać między innymi po indeksie dolarowym mierzącym jego relatywną siłę do ważonego koszyka walut. DXY ostatni raz znajdował się tak wysoko (powyżej pułapu 98 punktów) w maju ubiegłego roku i bez większych problemów wybijał istotny poziom oporu rysowany od października 2018:

Te artykuły również Cię zainteresują
indeks dolara 25 kwietnia
Kurs dolara nie był tak wysoko od dwóch lat. DXY D1, Tradingview

Patrząc na notowania samego EUR/USD widać, że wybity w środę poziom 1,12 USD stanowił istotne wsparcie od początku bieżącego roku. Pokrywał się również z 61,8% zniesienia trendu wzrostowego kursu euro z 2017-2018, a kolejny istotny poziom wsparcia rysuje się tak naprawdę dopiero na dołkach z grudnia 2016, czyli tuż nad 1,03. Oczywiście po drodze eurodolar może reagować na okrągłe strefy takie jak 1,10, jeżeli jednak notowania nie powrócą nad wybite wsparcie, presja spadkowa zdecydowanie się nasili.

kurs euro i dolara 25 kwietnia
Kurs euro do dolara poniżej poziomu 1,12. EUR/USD D1, Tradingview

Dolar kanadyjski i dolar australijski radzą sobie równie źle

Na sile dolara amerykańskiego ucierpiało nie tylko euro, ale większość głównych walut krajów G10. Widać to najsilniej między innymi na wykresie dolara kanadyjskiego, który testuje najniższe poziomy od początku 2019 roku. Dodatkowe paliwo do osłabienia CAD zapewnił Bank Kanady, który nie prognozuje już możliwość podwyżek stóp w najbliższej przyszłości i który obciął prognozy PKB  na bieżący rok.

Równie silnie osuwał się AUD/USD. Kurs dolara australijskiego tracił w środę najsilniej od początku lutego i zatrzymał się tuż nad okrągłym poziomem 0,70 (minima z marca). Na lokalnym rynku polski złoty również nie umiał oprzeć się sile dolara amerykańskiego i wzrastał do 3,85 zł.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here