Naga MarketsKurs euro bez zmian, funt coraz tańszy. EUR/USD i EUR/GBP oczami analityków INGPo poniedziałkowej wyprzedaży na rynkach widać pewną nieśmiałą stabilizację. Zespół analityków ING w środowej nocie rynkowej spodziewa się spokojniejszego handlu na rynkach walutowych przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Ostatni spadek wartości kursu funta szterlinga sprawił, że EUR/GBP znalazł się na przewartościowanym terytorium, co sugeruje ograniczone pole do wyraźniejszych wzrostów.

Kurs dolara: Nieśmiała stabilizacja

Rynki wstępnie ustabilizowały się po poniedziałkowej wyprzedaży, większość azjatyckich indeksów giełdowych nieznacznie wzrosła w nocy, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA powróciła powyżej poziomu 1,20%.Obawy związane z wariantem Delta i jego wpływem na perspektywy globalnego wzrostu są wyraźne, ale doszło już do nieistotnej korekty w aktywach ryzykownych, a rosnące ryzyko jutrzejszego gołębiego EBC (co mogłoby stanowić pewne wsparcie dla cyklicznego FX) sugeruje pewien spokój i stabilność w dniu dzisiejszym.

– Ogólnie rzecz biorąc, postrzegamy ostatnie spadki na cyklicznych rynkach walutowych raczej jako korektę niż wyraźniejszy trend i oczekujemy ożywienia na walutach o wyższej becie wspieranych przez jastrzębie banki centralne jeszcze tego lata (CAD, NZD, NOK w przestrzeni walutowej G10, BRL, MXN i RUB na rynkach wschodzących) – komentuje ING.

EUR/USD pogłębia w środę kilkumiesięczne dołki, a następnie odbija

To również może Cię zainteresować:

Notowania euro łapią spokój przed EBC, kurs funta coraz niżej

ING zakłada, że EUR/USD pozostanie dziś bez zmian przed jutrzejszym lipcowym posiedzeniem EBC i rosnącym ryzykiem, że EBC może przekazać gołębi ton. To powinno ograniczyć wzrost EUR/USD przed posiedzeniem. Wraz z nieśmiałą stabilizacją nastrojów w zakresie ryzyka i perspektywą jutrzejszego gołębiego tonu EBC, powinno to również pomóc w powstrzymaniu osunięć na skandynawskich rynkach walutowych, gdzie ostatnie straty NOK są szczególnie wyraźne.

Jeżeli chodzi natomiast o kurs funta, to ostatnia wyprzedaż GBP spowodowała, że EUR/GBP znalazł się na najbardziej przewartościowanym terytorium od kwietnia – obecnie EUR/GBP jest przewartościowany o 1,5% (czyli tuż przed przedziałem 1,5 odchylenia standardowego) na podstawie krótkoterminowego modelu finansowej wartości godziwej ING.

Oznacza to, że tempo spadku GBP względem EUR powinno się zmniejszyć, a EUR/GBP zbliża się obecnie do poziomów, które nasz model określiłby jako rozciągnięte.

– W związku z tym widzimy ograniczone możliwości ruchu EUR/GBP powyżej poziomu 0,8700. Rząd brytyjski ma dziś opublikować policy paper w sprawie handlu w Irlandii Północnej po Brexicie, co prawdopodobnie postawi Wielką Brytanię na kolejnym kursie kolizyjnym z UE. Sugeruje to, że powrót szterlinga do krótkoterminowej wartości godziwej nie jest nieuchronne – dodaje ING.

Euro zyskuje do funta, aprecjacja ma jednak spowalniać

Korona znowu najsilniejsza w regionie? Będzie odbijać do złotego i forinta

CZK kontynuuje swój zmienny schemat handlu, przy czym EUR/CZK jest napędzane przez dwa przeciwstawne czynniki. Po stronie pozytywnej, CNB jest jednym z najbardziej jastrzębich banków centralnych na świecie, co stanowi wyraźny czynnik wspierający koronę.

Z drugiej jednak strony, znaczące jednokierunkowe pozycjonowanie po długiej stronie rynku sprawia, że waluta jest podatna na zagrożenia w czasach napięć i wyolbrzymionych spadków.

– Skok EUR/CZK do poziomów w okolicach 25,80 postrzegamy jako okazję do sprzedaży, gdyż oczekiwane przez CNB co najmniej trzy kolejne podwyżki stóp w tym roku powinny wesprzeć walutę i doprowadzić do odbicia – szczególnie w stosunku do HUF i PLN – podsumowuje ING.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotówki | ceny akcji pgnig | biomed notowania | kryptowaluty | RSI | pgnig notowania akcji | notowania mercator |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here