Końcówka minionego tygodnia przyniosła kolejną falę umocnienia złotego. Kurs euro testuje najniższe poziomy od roku, dolar i funt natomiast tegoroczne minima. W poniedziałek miejsce ma niewielka korekta spadkowa PLN, omija jednak kurs franka, który silnie traci po weekendzie. Sprawdź ile kosztują euro, dolar, frank i funt na początku lipca.

Aktualizacja, godzina 14:39: W drugiej części dnia notowania złotego kontynuują swoje umocnienie w stosunku do głównych walut, w efekcie czego kursy wobec EUR, USD, GBP i CHF zostały zrewidowane w dół:

Para walutowa Kurs Nazwa
EURPLN 4,2415 Euro
USDPLN 3,7359 dolar
GBPPLN 4,7325 funt
CHFPLN 3,8050 frank

Kurs euro nie był tak nisko od ponad roku. EUR/PLN spada do 4,24 zł

Koniec minionego tygodnia przyniósł silną deprecjację notowań EUR/PLN. W efekcie kurs euro spadał do poziomu 4,24 zł, ostatni raz obserwowanego w maju ubiegłego roku. Od majowych maksimów para walutowa osuwa się więc o 1,7% i jej wartość kurczy się o ponad 6 groszy. W przypadku europejskiej waluty warto zwrócić uwagę również na dwie następujące kwestie:

  • Obecny poziom pokrywa się historycznie ze szczytami z marca 2018 roku, które mogą zapewnić ewentualne wsparcie.
  • Gdyby strefa została jednak wybita, wtedy kurs euro do złotego może nadal się osłabiać, nawet w kierunku 4,20 zł.
kurs euro EURPLN
Kurs euro do złotego na wykresie dziennym

Kurs dolara odbija od lutowych minimów. USD/PLN powyżej 3,74 zł

Pod koniec czerwca wielomiesięczne minima testował również kurs dolara. W piątek cena odrzucała 3,73 zł po nieudanym teście, a na początku nowego tygodnia USD/PLN powraca nad 3,74 zł i znajduje się w niedużej odległości od spadkowej linii trendu. Jej wybicie – razem z dołkami z początku minionego miesiąca na 3,76 zł jest niezbędne, aby zmniejszyć presję podażową, która występuje na parze z dolarem.

  • Najważniejsze poziomy oporu: 3,75 zł (średnia ruchoma), 3,76 zł (dołki z czerwca), 3,773 zł (minima z połowy kwietnia)
  • Najważniejsze poziomy wsparcia:3,73 zł (lokalne minima), 3,72 zł, dołki ze stycznia bieżącego roku
kurs dolara USDPLN
Kurs dolara do złotego na wykresie dziennym

Kurs funta znajduje wsparcie. GBP/PLN zatrzymuje się na styczniowych dołkach

Poziom wsparcia odnalazł również kurs funta, który ponownie testował tegoroczne minima i w poniedziałek odbija o 0,2%, poruszając się powyżej 4,57 zł. Od maja GBP do PLN traci ponad 6%, co w wartości nominalnej przekłada się na spadek o ponad 30 groszy. Jeżeli więc para walutowa miałaby odwrócić obecną tendencję podażową, musiałaby rozwinąć bardzo silną korektę wzrostową.

kurs funta GBPPLN
Kurs funta do złotego na wykresie dziennym

Kurs franka jedyny bez korekty. CHF/PLN testuje 3,81 zł

Nowy tydzień przynosi korektę w stosunku do większości głównych walut, jednak nie w przypadku CHF/PLN. Kurs franka silnie traci na początku tygodnia, osuwając się pod średnią ruchomą i testując lokalne wsparcie na 3,81 zł. Warto zauważyć, że w zeszłym tygodniu cena znajdowała się zdecydowanie wyżej podchodząc pod 3,85 zł (miesięczne maksima). Jeżeli CHF/PLN wybiłby obecną strefę wsparcia, wtedy może spadać w okolice 3,78 zł.

kurs franka CHFPLN
Kurs franka do złotego na wykresie dziennym

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here