Naga MarketsMimo, że Polska nie należy do strefy euro, to jednak ma z nią coś wspólnego. Mowa tu oczywiście o ultraluźnej polityce monetarnej Rady Polityki Pieniężnej i Europejskiego Banku Centralnego. Okazuje się bowiem, że w jednym i drugim przypadku stopy procentowe utrzymywane są na rekordowo niskich poziomach.  Okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka, a decydenci EBC utrzymują obecny poziom stóp od marca 2016 roku.


Ujemne stopy proc. EBC nie są szkodliwe dla gospodarki

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że podczas gdy utrzymuje główną stopę procentową na poziomie 0,00% od marca 2016 r., to jednak oprocentowanie depozytów już od czerwca 2014 roku utrzymywane jest poniżej zera (obecnie -0,50%). Tak niskie stopy proc. miały pomóc w walce z niską inflacją i słabym wzrostem gospodarczym w strefie euro. Polityka ta wielokrotnie krytykowana była natomiast przez banki oraz osoby posiadające oszczędności, które w największym stopniu odczuły negatywne skutki działań EBC. Mimo to, z badania przeprowadzonego przez Reutersa wśród ekonomistów wynika, że polityka Europejskiego Banku Centralnego w zakresie stóp procentowych nie szkodzi gospodarce strefy euro. Ekonomiści zaznaczają jednak, że nie zdoła ona doprowadzić inflacji do osiągnięcia celu banku centralnego.

Ponad dwie trzecie – 30 z 41 – ekonomistów, którzy odpowiedzieli na dodatkowe pytanie w sondażu Reutersa z 10-14 lutego, stwierdziło, że polityka ta nie przynosi więcej szkody niż pożytku gospodarce strefy euro.

– Nie sądzę, byśmy byli na poziomie, na którym (ujemne stopy procentowe) zaczynają mieć negatywny wpływ. Dużą obawą jest to, jak długo będziecie musieli utrzymywać niskie lub nawet ujemne stopy – powiedział Anatoli Annenkov, starszy ekonomista w Societe Generale dodając, że mają one wpływ na rentowność i sektor bankowy, ale mimo to generują wzrost kredytów.

Podobnie jak inne duże banki centralne, oczekuje się, że EBC utrzyma w tym roku stabilną politykę, zwłaszcza że bank centralny strefy euro dokonuje szeroko zakrojonego przeglądu swojej działalności zapoczątkowanego przez nową prezes EBC Christine Lagarde.

Dzieje się tak pomimo słabych perspektyw globalnego wzrostu i inflacji, burzliwego otoczenia handlowego oraz wybuchu koronaawirusa w Chinach, który osłabia nastroje biznesowe na całym świecie i przyczynia się do jeszcze większego spowolnienia gospodarczego.

Z sondaży przeprowadzonych przez agencję Reuters w ciągu ostatnich kilku lat wielokrotnie wynikało, że EBC nie zdołałby doprowadzić inflacji do poziomu nieco poniżej 2%, pomimo rekordowo niskich stóp procentowych, drugiej rundy zakupów aktywów i tanich długoterminowych pożyczek dla banków.

– Nie sądzę, aby bank centralny mógł zrobić cokolwiek wielkiego. Jest to sytuacja podobna do tej, którą obserwujemy w Japonii od dłuższego czasu, gdzie naprawdę doszła ona do końca… niekonwencjonalne polityki, takie jak QE (quantitative easing) i ujemne stopy procentowe oraz TLTROs (kredyty bankowe) mają ograniczoną siłę przyciągania. Więc, nie sądzę, żeby polityka monetarna mogła bardzo pomóc. – powiedział Andrew Kenningham, główny ekonomista w Capital Economics.

EBC nie zmieni stóp proc. przynajmniej do 2022 r.

Ekonomiści w dużej mierze przewidują, że stopa depozytów EBC pozostanie na poziomie -0,5%, a stopa refinansowania pozostanie na poziomie zerowym przynajmniej do 2022 r.

Znacząca mniejszość – 11 z 41 ekonomistów – stwierdziła, że polityka EBC dotycząca ujemnych stóp procentowych bardziej szkodzi gospodarce niż ją stymuluje.

– Riksbank pokazał, że można zrezygnować z ujemnych stóp procentowych, jednocześnie prowadząc bardzo ekspansywną politykę monetarną, wspierającą wzrost i inflację – powiedział Martin Weder, starszy ekonomista ZKB, dodając, że im szybciej EBC zrezygnuje z ujemnych stóp procentowych, tym lepiej dla wszystkich. Negatywne stopy procentowe miały bardzo ograniczony wpływ na wzrost i inflację, ale ich zniekształcenia są ogromne.

Kurs euro najniżej od kwietnia 2017 roku

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro osłabia się wobec dolara amerykańskiego od lutego 2018 roku. W wyniku tej deprecjacji notowania wspólnej waluty znalazły się na najniższym poziomie od kwietnia 2017 roku.

Weź udział w darmowym webinarze:
Wykorzystanie formacji cenowych i formacji świecowych w tradingu

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Weekly

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPGNiG przekroczył 42 mld zł przychodów w 2019 roku. Kurs w górę o 3%
Następny artykułGuten Morgen DAX 17.02.2020
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here