Polskie monety tworzące stosW weekend wyborczy polski złoty jest najsilniejszy od ponad dwóch miesięcy do głównych konkurentów na rynku walutowym. W efekcie kurs euro testował granicę 4,30 zł, dolar osuwał się poniżej 3,90 zł, a frank szwajcarski spadał do 3,89 zł. Z układanki wyłamał się jedynie kurs funta, który rośnie dynamicznie w związku z doniesieniami dotyczącymi Brexitu.

  • Polski złoty nie był tak silny do głównych walut od 10 tygodni
  • Ze schematu wyłamuje się funt szterling, który reaguje pozytywnie na doniesienia w sprawie Brexitu
  • WIG20 podobnie jak kurs złotego umacnia się w oczekiwaniu na wyniki wyborów
  • Umocnienie polskich aktywów może sugerować, że rynki niżej wyceniają ryzyko utworzenia jednostronnego rządu, w którym jedno ugrupowanie uzyska ponad połowę mandatów

Kurs złotego czeka na wyniki wyborów. Jak euro, dolar i frank zareagują na głosowanie Polaków?

Historyczna zmienność pokazuje, że wybory parlamentarne w Polsce nie mają zazwyczaj dużego przełożenia na kursy walut. Cztery lata temu, w 2015 roku, w poniedziałek powyborczy euro zmieniało swoją wartość o 1,5 grosza, a dolar o około 2 grosze. Koniec tygodnia przed weekendem wyborczym tym razem doprowadził jednak do silnego umocnienia polskiego złotego do głównych konkurentów, a najsilniej traciły kurs franka, euro i dolara.

W niedzielę, 13 października, po godzinie 13:45 średnie kursy walut według tabeli NBP kształtowały się na następującym poziomie:

Nazwa waluty Kod waluty Kurs średni
bat (Tajlandia) 1 THB 0,1289
dolar amerykański 1 USD 3,9145
dolar australijski 1 AUD 2,6589
dolar Hongkongu 1 HKD 0,4993
dolar kanadyjski 1 CAD 2,9487
dolar nowozelandzki 1 NZD 2,4808
dolar singapurski 1 SGD 2,8487
euro 1 EUR 4,3097
forint (Węgry) 100 HUF 1,2986
frank szwajcarski 1 CHF 3,9192
funt szterling 1 GBP 4,8929
hrywna (Ukraina) 1 UAH 0,1592
jen (Japonia) 100 JPY 3,6246
korona czeska 1 CZK 0,1668

Źródło: Tabela nr 198/A/NBP/2019 z dnia 2019-10-11

Kurs funta wygranym tygodnia, jako jedyny rośnie do złotego

W momencie gdy euro, dolar i frank znalazły się na 10-tygodniowych dołkach, kurs funta notował dwie najsilniejsze sesje od wielu miesięcy i rósł w czwartek i piątek o kilkanaście groszy w stosunku do złotówki. Co prawda najpierw testował ponad miesięczne minima, następnie jednak silnie odbijał.

Powodem aprecjacji funta do złotówki, euro, dolara i tak naprawdę wszystkich ważniejszych walut są nowe doniesienia dotyczące Brexitu i zmniejszające się ryzyko bezumownego wystąpienia UK z Unii Europejskiej.

– W kwestii brexitu pojawiło się światełko w tunelu i jest zgoda strony unijnej by tunelem tym podążać Czwartkowe spotkanie premierów Irlandii i Wielkiej Brytanii zostało zwieńczone wspólnym stanowiskiem, w którym podkreślane jest, że jeszcze w październiku możliwe jest osiągnięcie porozumienia w sprawie irlandzkiego bezpiecznika. Nie znamy jednak żadnych szczegółów. Można przypuszczać jedynie, że strony zmierzają w kierunku jakiejś formy umowy o wolnym handlu. Do wystrzału funta podchodzimy jednak z dużą dozą ostrożności. GBP/USD eksplodował z 1,22 do 1,2650. W mniej niż dobę kurs podbił 4 proc. Boris Johnson dysponuje bardzo kruchą większością w brytyjskim parlamencie a czas bardzo szybko ucieka – komentuje zespół analityczny TMS Brokers.

Warto zauważyć, że przed weekendem wyborczym zyskiwał nie tylko polski złoty. O ponad 1,7% rósł również indeks WIG20, co jest największym umocnieniem od pierwszej części września. W efekcie indeks polskich blue chipów testował strefę oporu na wysokości minimów z maja ubiegłego roku i zwiększa swoje szanse na bycze odbcie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here