Naga MarketsKurs euro nadal w trendzie wzrostowym po szczycie UE
Christine Lagarde, szefowa EBC

Mimo niepewnych nastrojów przed szczytem UE, Europejski Bank Centralny (EBC) stanął na wysokości zadania. Przy dalszych wyprzedażach dolara, trend EUR/USD powinien ciągle utrzymywać sentyment wzrostowy, a analitycy ING celują w 2021 roku w poziom co najmniej 1,25 (z perspektywą wzrostu do 1,30). Takie prognozy oznaczają również świetlaną przyszłość dla walut europejskich, gospodarek G10 oraz rynków wschodzących.

  • Działania EBC stabilne, ale bez fajerwerków
  • Euro faworytem walki z dolarem w 2021 roku
  • Sytuację powinny wykorzystać: korona szwedzka, korona norweska i korona czeska

Euro nadal silniejsze od dolara po posiedzeniu EBC

EBC nie zdecydował się na zwiększenie miesięcznych zakupów w ramach programu skupu aktywów, pozostają one nadal na poziomie 20 mld EUR miesięcznie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Istniało pewne podobieństwo między dzisiejszym posiedzeniem, a posiedzeniem EBC we wrześniu 2019 roku. W obu przypadkach oczekiwania w stosunku do posiedzeń były dość wysokie i w obu przypadkach EBC nie zdołał przekroczyć tych oczekiwań, pomimo zapowiedzianych środków łagodzących. Dlatego też minimalny wzrost kursu EUR/USD obserwowany po ogłoszeniu polityki jest naszym zdaniem uzasadniony – poinformowali analitycy ING

Nie było również silnej interwencji słownej w stosunku do poziomu euro (“bardzo staranne monitorowanie” kursu walutowego nie jest wystarczające, aby przyczyniło się do osłabienia kursu waluty). Fakt, że kurs EUR/USD jest skromnie wyższy, mówi wszystko – dodali w swojej wypowiedzi.

Przewidywany wzrost EUR/USD oraz walut europejskich

EBC nie przesadził w swoich działaniach, ale nowy zestaw środków nie jest na tyle silny, aby zdominować dolara amerykańskiego, który i tak znajduje się w znacznym osłabieniu. Sytuacja ta nie powinna się drastycznie zmienić w następnym roku, ponieważ  realna stopa procentowa w Stanach Zjednoczonych pozostaje głęboko ujemna, więc wzrost EUR/USD jest pewny. Analitycy ING zatem w 2021 r. prognozują poziom 1,25, z silnym ryzykiem wzrostu do 1,30.

Takie informacje są również optymistyczne dla europejskich walut, walut w krajach G10 oraz w krajach rynków wschodzących. Korona szwedzka i korona norweska powinny w przyszłym roku stać się dwiema najlepiej radzącymi sobie walutami grupy G10, dzięki efektywnemu podpięciu się pod silny trend wzrostowy EUR/USD, a także przy wykorzystaniu środowiska dla cyklicznej wymiany walut. Waluty Europy Środkowej i Wschodniej w stosunku do dolara amerykańskiego również powinny się umocnić – z podobnych powodów jak w przypadku korony szwedzkiej i norweskiej. Biorąc pod uwagę krajową politykę pieniężną, czeska korona powinna również dużo zyskać w przyszłym roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here