Wydarzeniem końca ubiegłego tygodnia była wieczorna aktualizacja ratingu Włoch. Pisaliśmy o tym w piątkowym “Po sesji” jednoznacznie obstawiając nasz scenariusz: “Obstawiam więc scenariusz pozostawienia dotychczasowej oceny, co w poniedziałek rano powinno nieco wesprzeć kurs euro i EUR/USD może odnotować nowe maksima trwającego odbicia” – co stało się dzisiaj faktem.
SPIS TREŚCI:
Kurs euro ze wsparciem włoskiego ratingu
Co więcej, rating Włoch nie tylko nie został ścięty do śmieciowego poziomu ale też perspektywa wzrosła z negatywnej do stabilnej.
Z powodu niemal pustego kalendarza gospodarczego w poniedziałek, informacja o ratingu zdominował start sesji europejskiej. Z powodu braku nowych danych i ogólnie zapowiadającego się na spokojnego tygodnia, zmiany na EUR/USD nie są duże.
Ubogi kalendarz gospodarczy
W tym tygodniu mamy w czwartek Święto Dziękczynienia w USA. W ten dzień inwestorzy z USA mają wolne, a w piątek Wall Street wcześniej się zamyka. Można więc założyć, że ciekawie może być tylko do środy.
W tym tygodniu mamy publikację zapisków z posiedzeń EBC i FED. Temat EBC zostanie raczej zignorowany, a uwaga skupi się na FED, choć tym razem nie jest to temat wagi ciężkiej. Możliwe, że przysłuży się do zainicjowania łagodnej korekty na EUR/USD.
Rośnie ryzyko korekty na EUR/USD
Patrząc na wykres EUR/USD wydaje się, że kurs zmierza w okolice psychologicznego oporu 1,10. Jeżeli rzeczywiście kurs tam zajdzie, zapewne zlikwiduję resztę naszej pozycji długiej, która prowadzimy od 7 listopada.
Im bliżej 1,10 tym większe ryzyko korekty, które już teraz jest dość wysokie. Zapiski z FED to publikacja opóźniona i nie uwzględni niższych odczytów inflacji czy ostatniej serii słabszych danych z amerykańskiej gospodarki.
Obstawiam więc, że znajdą się tam jakieś jastrzębie elementy, które ściągną EUR/USD nieco niżej przy braku innych, aktualnych odczytów. Na razie utrzymujemy naszego longa i kolejny raz podnosimy wyżej stop loss, tak że zapewniamy sobie minimum kolejne 215 USD zysku.
Tracimy na shorcie EUR/CHF
Short otwarty 15 listopada na EUR/CHF traktowany jako częściowe zabezpieczenie przed spadkami na EUR/USD, notuje straty.
Na razie wszystko wskazuje na to, że zaliczymy tutaj stratę. Idealna sytuacja miałaby miejsce, gdyby strefa oporu na tej parze wytrzymała, a EUR/USD sięgnął okolic 1,10 gdzie zainkasowalibyśmy zyski. Wtedy, przy słabszym kursie euro moglibyśmy zacząć zarabiać na EUR/CHF. To jednak scenariusz idealny, a takie zazwyczaj mają małe szanse na pełną realizację.
Aktywny long na GBP/USD
W miniony piątek na żywo otworzyliśmy longa na GBP/USD. W tamtym wpisie znalazła się obszerna analiza techniczna, aż 3 interwałów czasowych: tygodniowego, dziennego i 4 godzinnego. Oczywiście w naszej strategii kluczowe są fundamenty (słabość dolara) i dopiero potem szukamy okazji technicznych, jak pozytywna dywergencja na H4.
Aktualnie wszystko idzie zgodnie z planem, choć zysk nie jest na tyle duży aby zamykać część pozycji. Możemy jednak przestawiać stop loss na wyższy poziom, tak że otrzymujemy praktycznie bezpieczną transakcję.
Silny wzrost cen ropy naftowej
Szukając nowych, potencjalnych transakcji spoglądam na wykres ropy naftowej Brent. Zacznijmy od fundamentów. Po pierwsze słabszy dolar sprzyja wzrostom. Argumentem za spadkami jest natomiast brak eskalacji wojny w Izraelu i mocniejszego przyłączenia się do niej nowych graczy.
To jednak może już być w cenach, po ostatnim spadku. Najnowsze doniesienia mówią o tym, że Arabia Saudyjska przedłuży własne limity wydobycia na przyszły rok. Najistotniejsze może być posiedzenie OPEC już 26 listopada, gdzie rozważane są dodatkowe cięcia wydobycia. Pod to mogą grac spekulanci w najbliższym czasie.
Fundamentalnie obstawiam grę pod korzystną dla ceny ropy decyzję OPEC za kilka dni. Popatrzmy teraz na technikę. Ostatnie dwa dołki tworzą z oscylatorem pozytywną dywergencję. Warto zauważyć, że taki układ na ropie zazwyczaj dobrze się sprawdza. Chętnie otworzyłbym longa, jednak jesteśmy mocno spóźnieni. Myślę, że wrócimy do tej transakcji, gdyby pojawiła się jakaś korekta.
Polecamy: JSW akcje prognozy na najbliższe dni: kurs JSW z malejącą zmiennością. Czy to pozytywny sygnał?
“Po sesji” zarabia 6341,42 USD
Aktualnie cykl “Po sesji” zarabia 6341,42 USD. Poniżej zestawienie wszystkich rozegranych dotąd transakcji. Pod statementem w sekcji “Autor poleca również” znajdziecie link do opisu strategii zajmowania pozycji.
Autor poleca również:
- Strategia z cyklu “Po sesji” – metody dywergencji, podwójnego wybicia i strzałów stochastycznych w podwójnej ramie czasowej
- WIG20 Flash – CD Projekt rośnie od 5 sesji. Co dalej z kursem Orlenu? Allegro broni krawędzi kanału, JSW relatywnie słaby
- Loża Ekspertów GPW – zbliża się większa korekta na WIG20! Faworytami CD Projekt, AB i Elektrotim
Jak zachowywał się kurs euro w trakcie dzisiejszej sesji? Jak wyglądają notowania złota i kurs ropy, jak będzie kształtował się kurs EUR/USD. Aktualne prognozy na najbliższe dni dla kurs dolara i notowania euro. “Po sesji” to codzienny cykl publikowany po zakończeniu sesji na europejskich parkietach. Z perspektywy końca dnia sprawdzamy kurs dolara, kurs euro, kurs funta i kurs złotego. Analizujemy kurs złota, notowania srebra i ropy naftowej. Szukamy sygnałów i okazji transakcyjnych ale przede wszystkim pokazuje live trading czyli zagrania na żywo.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |