Naga Markets

Kurs euro nadal silny względem dolara. Para EUR/USD z łatwością przebije poziom 1,10, uważa INGGlobalny sektor bankowy został dotknięty głębokimi obawami o wpływ agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej. W zależności od dnia, wciąż obserwujemy zmienne nastroje na różnych rynkach. Jednym z największych przegranych ostatnich zawirowań był dolar. Analitycy banku ING przewidują dalszą deprecjację amerykańskiej waluty.

Kurs EUR/USD przetestuje wkrótce kluczowy opór przy poziomie 1,10

W Stanach Zjednoczonych obserwowaliśmy, że mniejsi regionalni kredytodawcy wykazywali znaczny odpływ depozytów, co w połączeniu z niezrealizowanymi stratami na posiadanych przez nich papierach wartościowych spowodowało, że banki w bardzo szybkim tempie wypalały swoje płynne aktywa.







Wydarzenia te doprowadziły do tej pory do upadku trzech banków regionalnych. Na szczęście wszyscy deponenci Silicon Valley Banku i Signature Banku byli w pełni chronieni. Tego samego nie mogą jednak powiedzieć akcjonariusze oraz niektórzy posiadacze długów.

Dla niektórych może to brzmieć nieco zaskakująco, w końcu zawirowania finansowe często wiążą się z popytem na bezpieczne aktywa, takie jak amerykański dolar. Jednak ten kryzys jest dość wyjątkowy, ponieważ rynki szybko zaczęły wyceniać podwyżki stóp procentowych przez Fed i już zakładają obniżki stóp w tym roku – napisali analitycy ING.

Ponadto bilans obaw związanych z sektorem bankowym coraz bardziej przesuwa się w stronę Ameryki, a nie Europy. Co więcej, transakcja na linii UBS – Credit Suisse napędza stabilną poprawę nastrojów inwestorów w Europie. Sprzyjało to europejskim walutom w stosunku do dolara.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Połączenie tych czynników doprowadziło do odpływu kapitału od „greenbacka”. Co więcej, napędziło ożywienie w globalnych ryzykownych aktywach. W związku z tym analitycy banku prognozują dalsze osłabienie dolara względem euro i wzrost kursu EUR/USD powyżej poziomu 1,10.

Patrząc w przyszłość, istnieje możliwość, że zobaczymy scenariusz zgodny z obecnymi warunkami rynkowymi, w którym sytuacja bankowa w Stanach Zjednoczonych pozostaje kłopotliwa, ale nie przeradza się w pełnoprawny kryzys systemowy, a Rezerwa Federalna trzyma się pewnych niejednoznacznych komunikatów, dopóki zacieśnione środowisko finansowe nie uderzy w gospodarkę i nie wymusi dużych cięć – czytamy w dalszej części komunikatu.

Wspólnej walucie sprzyja również Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), która wyłoniła się jako najbardziej jastrzębi lider wśród głównych bankierów centralnych. Więcej o tym w artykule: Jastrzębia postawa EBC wspiera notowania EUR/USD. Kluczowy pozostaje poziom 1,10.

Notowania EUR/USD, wykres dzienny, źródło: TradingView
Notowania EUR/USD, wykres dzienny, źródło: TradingView

W powyższym scenariuszu dalsza deprecjacja dolara wydaje się nieunikniona, a jeśli sektor bankowy w Unii Europejskiej pozostanie szeroko osłonięty, bardziej kłopotliwa inflacja w strefie euro powinna wymusić więcej podwyżek ze strony EBC.

Podsumowując, uważamy, że para walutowa EUR/USD powinna z łatwością przebić się powyżej poziomu 1,10 i być na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu 1,15 do końca 2023 roku – zakończyli analitycy.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułMarcin Kiepas z Tickmill komentuje bieżące kursy walut. Puls Rynków, 27 marca 2023 r.
Następny artykułMicroStrategy kupuje 6,5 tys. Bitcoinów (BTC). Michael Saylor spłaca $205 mln pożyczki Silvergate
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.