Naga MarketsKurs euro może wzrosnąć nawet do 1,28 dol. na koniec 2021 roku, twierdzi MUFGKurs euro po zamknięciu 2020 roku z imponującą zwyżką o 8,9% okazał się najlepiej zyskującą walutą G10 w ostatnich 12 miesiącach. Początkowo wzrostowy trend był kontynuowany wraz z nadejściem stycznia, jednak umocnienie dolara wywołało presję, która zniwelowała zwyżkę pozyskaną w pierwszych dniach nowego roku. Jednak zdaniem analityków MUFG przecena ta jest tylko tymczasowa, a 2021 rok przyniesie całkiem spory rajd notowań pary EUR/USD. Sądzą oni, że kurs euro ma szansę na dobicie do poziomu 1,28 na koniec IV kw. 2021 r.

Euro ma aprecjonować w 2021 roku zdaniem MUFG

Kurs euro ma zyskiwać niemal cały 2021 rok, regularnie zwiększając co kwartał swoją wartość względem dolara amerykańskiego, jak twierdzą analitycy MUFG w nowym raporcie walutowym wydanym na początku stycznia nowego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ich zdaniem stanie się tak nawet negatywnych sentymentów wywołanych nasileniem pandemii jesienią 2020 roku. Przewaga optymizmu nad perspektywami gospodarczej odbudowy jest zasługą skutecznych programów ratowania rynków przeprowadzonych przez Europejski Bank Centralny.

Sądzimy, że działania EBC oraz europejskich rządów pomogły wzbudzić przewagę optymizmu wobec perspektywom wzrostu w 2021 roku pomimo wpływu pandemii COVID na wzrost gospodarczy w zeszłym roku. Elastyczność programu PEPP zmniejszyła znacznie ryzyka fragmentacji rynków w strefie euro, a Fundusz Odbudowy był kluczowy dla wygenerowania pozytywnych perspektyw. – podsumowali otoczenie gospodarcze w strefie euro analitycy MUFG.

Invalid mfunc tag syntax. The correct format is: <!-- W3TC_DYNAMIC_SECURITY mfunc PHP code --><!-- /mfunc W3TC_DYNAMIC_SECURITY --> or <!-- W3TC_DYNAMIC_SECURITY mfunc -->PHP code<!-- /mfunc W3TC_DYNAMIC_SECURITY -->.

Zwrócili także uwagę na szereg czynników, które szczególnie w krótkim terminie mogłyby wpłynąć na zachowanie europejskiej waluty.

– Nowy szczep koronawirusa wpłynął na rozszerzenie restrykcji, a wprowadzenie szczepień okazało się bardzo wolne i to może mieć wpływ na odbudowę gospodarek strefy euro w krótkim terminie. Ceny aktywów szybko dostosowują się do zmiennych warunkach, jednak silny wzrostowy ruch kursu EUR/USD wskazuje na możliwość korekty w krótkim terminie. – skomentowali sytuację analitycy MUFG.

– Zakładamy jednak, że inwestorzy skłonni są postrzegać sytuację poza krótkoterminowym ryzykiem, a ten sentyment wspierany jest olbrzymią pomocą monetarną, która może ograniczyć spadki europejskiej waluty. – dodali.

Kurs euro może wzrosnąć nawet do 1,28 dol. na koniec 2021 roku, twierdzi MUFG
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Interwencja monetarna EBC w postaci zmiany stóp procentowych nie powinna nastąpić w tym roku, jak stwierdzili analitycy MUFG. Jednak narracja stwarzająca atmosferę reakcji ze strony banku na konsekwencje silnego euro powinna być nadal podtrzymywana.

W ocenie MUFG, implikacje aprecjacji euro nie będą na tyle silne, żeby EBC zdecydowało się na nie zareagować, zatem nie należy spodziewać się zmian polityki EBC w 2021 roku.

Zobacz również: Prognozy redakcji Comparic.pl na rok 2021 – Rynek walutowy!

Biorąc pod uwagę przedstawione czynniki rynkowe, MUFG podało swoją prognozę dla euro na koniec I kw. 2020 r., która wskazuje na wartość kursu EUR/USD na poziomie 1,23 dol. oraz szerszy zakres na kwartał wynoszący 1,18 – 1,26 dol.

Drugi kwartał ma przynieść aprecjację pary do 1,23 dol., a notowania mają zmieścić się paśmie 1,18 – 1,28 dol. Natomiast, po III kwartale kurs ma dobić do 1,26 dol., a spodziewany zakres to 1,20 – 1,30 dol.

Ostatecznie, MUFG przewiduje, że kurs euro względem dolara powinien zakończyć rok w okolicach 1,28 dol., a szeroki zakres dla tego okresu to 1,20 – 1,32 dol.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here