Naga MarketsKrzyż śmierci na euro
Wykres EURPLN generuje krzyż śmierci. Jak zareaguje kurs euro?

Euro może silnie tracić do polskiego złotego w przeciągu najbliższych tygodni i miesięcy, wynika z obecnego układu kluczowych dla inwestorów technicznych średnich ruchomych. Czy „krzyż śmierci” po raz kolejny wygeneruje sygnał sprzedażowy i podobnie jak w ubiegłym roku doprowadzi do spadków pary walutowej EURPLN o niemal 3%?


Kurs euro spadł już o 15 groszy. Czy EURPLN stać na dołożenie kolejnych 12?

Średnie ruchome są dla inwestorów ważnym narzędzie analitycznym pozwalającym określić zmianę trendu w krótkim i długim terminie, a co więcej wykorzystywane są w wielu strategiach tradingowych oraz systemach. Z średnich korzysta między innymi Price Action, bazują na nich Wstęgi Bollingera, a japońska metodologia Ichimoku Kinko Hyo prezentuje bardzo specyficzne i oryginalne podejście do ich zastosowania.

Średnia krocząca lub średnia ruchoma (z ang. moving average, MA) otrzymywana jest poprzez obliczenie średniej ceny z przeszłych okresów. Więcej na temat samych średnich ich rodzajów oraz sposobów wykorzystania znajdziesz w osobnym artykule.

Dynamiczne średnie rysowane na wykresie nie muszą być tylko informacją o zmianie trendu lub składową systemu inwestycyjnego, a same w sobie służyć jako sygnały do zawarcia pozycji na wybranym rynku. Przykładem takiego zastosowania jest wspomniany we wstępie „krzyż śmierci”, w przypadku którego szybsza średnia przecina od góry średnią wolniejszą. Zazwyczaj analitycy i traderzy korzystają z 50—okresowej średniej wykładniczej (EMA) oraz 200-okresowej średniej wykładniczej (EMA).

Zasada ich obserwacji i analizy jest bardzo prosta – szybsza średnia wcześniej reaguje na zmiany trendu i jeżeli przecina wolniejszą od góry to ma być to sygnał, że na rynku może dojść do silniejszego załamania. W przypadku historycznych notowań pary walutowej EURPLN zasadność ta sprawdzała się wielokrotnie, wywołując na przełomie 2017 i 2018 roku spadek o niemal 3%, na wieloletnie minima w okolicach 4,13 zł. Jeżeli tym razem zasięg spadków miałby się powtórzyć, wtedy kurs euro ponownie powinien spaść w te rejony cenowe.

Od 2017 roku „krzyż śmierci” pojawiał się na wykresie EURPLN czterokrotnie i w trzech z tych przypadków generował silniejsze spadki. Czy tym razem będzie podobnie?

kurs euro 4 listopada krzyż śmierci
Kurs euro do złotego na wykresie dziennym. Czerwona strzałka wskazuje „krzyż śmierci” czyli przecięcie średnich. Źródło: Tradingview.com

EURPLN silnie wyprzedany. Czy znajdzie miejsce na dalsze spadki?

Kurs euro od wrześniowych maksimów traci do złotego już niemal 15 groszy i brakuje mu zaledwie jednej dużej figury do przetestowania ważnego wsparcia na wysokości poziomu 4,24 zł, gdzie przebiega dolne ograniczenie obecnej konsolidacji. Czy w związku z tym „krzyż śmierci” pozwoli wydłużyć rajd spadkowy o kolejne 3% w kierunku 4,13 zł, czyli dołków z 2018?

euro krzyże śmierci
Kurs euro do złotego na wykresie dziennym. Zielonym kolorem zaznaczono historyczne „krzyże śmierci”. Żółtym wyróżniono sytuację odwrotną, w której 50 EMA przecina 200 EMA od spodu, co jest traktowane jako sygnał zakupowy. Źródło: Tradingview.com

Z  całą pewnością w tym przypadku kluczowe okaże się zachowanie ceny w następnych dniach i tygodniach. Jeżeli EURPLN przetestuje 4,24 zł i wybije poziom, wtedy pojawić powinna się nowe presja sprzedażowa. Natomiast odbicie od strefy i powrót nad minima ze stycznia 2019 roku na wysokości 4,26 zł, oddali w czasie perspektywę dalszej deprecjacji na mocno wyprzedanym już rynku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here