Naga MarketsKurs euro może spaść do 1,05 dol., prognozuje Danske BankRóżnica w podejściu do polityki pieniężnej pomiędzy Rezerwą Federalną (Fed), a Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) ma spowodować, że kurs euro (EUR/USD) znajdzie się na najniższych poziomach od początku 2017 roku, uważają analitycy Danske Banku. W najnowszym raporcie omawiającym scenariusze stagflacji przyglądają się między innymi jej wpływowi na kursy walut.

  • Stagflacja to termin będący połączeniem dwóch słów: stagnacji oraz inflacji. Jest zjawiskiem ekonomicznym polegającym na pojawieniu się wysokiej inflacji oraz przestoju gospodarczego
  • Danske Bank twierdzi, że USA lepiej odpowie na scenariusze stagflacyjne przez co kurs dolara wejdzie na kilkuletnie maksima, dominując m.in. nad euro
  • Analitycy dodają, że dolar zyska głównie dzięki bardziej jastrzębiej polityce Fedu oraz środowisko risk-off (awersji do ryzyka), ucierpieć mają na tym natomiast waluty rynków wschodzących, w tym polski złoty
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Gospodarka światowa stoi przed ryzykiem stagflacji

W ostatnim opracowaniu Danske Bank z połowy września, omówiono ryzyko, że gospodarka światowa może stanąć w obliczu (łagodnego) scenariusza stagflacji, w którym presja inflacyjna okaże się bardziej trwała, podczas gdy gospodarka światowa nadal będzie zwalniać.Nie jest to scenariusz bazowy banku – Danske zakłada około 30% szans na realizację stagflacji. Kluczowym czynnikiem stojącym za tym scenariuszem jest fakt, że ograniczenia podaży, takie jak niedobory siły roboczej i problemy z łańcuchem dostaw, utrzymują się dłużej niż oczekiwano, zmniejszając produkcję potencjalną i powodując dalszy wzrost presji płacowej, co może przełożyć się na wyższą inflację.

– Choć sądzimy, że banki centralne będą cierpliwe w reagowaniu na wysoką inflację (zwłaszcza biorąc pod uwagę słabe bazowe momentum gospodarcze), to sądzimy, że ostatecznie zaostrzą politykę pieniężną, aby uniknąć zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych, przy czym Fed będzie zacieśniał politykę szybciej w okresie kolejnych 6-24 miesięcy, a EBC podejmie działania w drugiej połowie roku, jeśli presja inflacyjna utrzyma się na wysokim poziomie w pierwszej połowie 2022 roku – komentuje Danske Bank.

Potwierdzeniem tych słów była niejako konferencja prasowa Fed po środowym posiedzeniu, gdzie Jerome Powell przyznał, że już podczas najbliższego spotkania (listopadowego) rozpocząć może się tapering, czyli ograniczanie programu skupu aktywów.

Wpływ stagflacji na rynek zdaniem Danske Banku w przeciągu następnych sześciu miesięcy powinien oznaczać, że S&P 500 spadnie o 10%, kurs euro znajdzie się na poziomie 1,05, główne waluty krajów wschodzących osuną się o 20%, a rentowność amerykańskich 10-latków osunie się do 1,75%.

Kurs euro może spaść do 1,05 dol., prognozuje Danske Bank
Jak stagflacja może wpłynąć na rynek. Źródło: Danske Bank

Nawet gdyby ten scenariusz nie został zrealizowane, instytucja i tak zakłada, że waluty rynków wschodzących mocniej stracą, a kurs euro spadnie do 1,13 dol. przez zacieśnianie polityki w wykonaniu Fedu.

Kurs euro znajdzie się na minimach z 2017 roku, a dolar będzie dominował?

Chociaż na EUR/USD bezpośredniego wpływu nie mają rozważania na temat długu w dolarze, rynek z dużym prawdopodobieństwem wyceniłby wartość waluty spot niżej. Kanały, które można by w tym uwzględnić zdaniem Danske Banku, to po części:

invest
  • rosnąca niepewność globalna,
  • silny wzrost realnych stóp krótkoterminowych w USA,
  • dowody historyczne, gdzie szoki dolarowe często były znaczące i gwałtowne, gdy już się pojawiały – np. w 2014/2015, kiedy kurs euro spadł z prawie 1,40 do 1,05 (prawie 30%) w mniej niż rok.

W bazowym scenariuszu, gdy Fed w pełni dostrzega trendy inflacyjne i w równym stopniu na to reaguje, instytucja prognozuje, że EUR/USD spadnie do 1,13 w ciągu kilku kwartałów.

W przypadku pojawienia się jeszcze bardziej stagflacyjnych perspektyw, wymagających dalszych działań Fed i dodających dalsze ponure środowisko rynkowe m.in. w akcjach i na rynkach wschodzących (EM), oczekiwalibyśmy spadku EUR/USD w kierunku 1,05 lub zbliżonym – prognozuje Danske Bank.

Poniższy wykres tygodniowy EUR/USD prezentuje zaznaczony poziom 1,13 oraz 1,05 dol. W obu przypadkach para walutowa musiałby wybić obecną ważną strefę wsparcia, która obowiązuje od 2020 roku i pokrywa się z maksimami z 2015 oraz 2016. Mowa tutaj o poziomie okolic 1,1600-1,1650, gdzie przebiega również średnia ruchoma (EMA) z 200 ostatnich tygodni. Dla kursu euro byłby to niezwykle niedźwiedzi sygnał techniczny.

Kurs euro może spaść do 1,05 dol., prognozuje Danske Bank
Kurs euro względem dolara. Notowania EUR/USD, wykres tygodniowy

Kursy walut EM narażone na deprecjację. Danske nie wymienia jednak bezpośrednio złotówki

Zacieśnianie polityki monetarnej w USA jest jednym z najbardziej dotkliwych ryzyk dla rynków wschodzących, obok przedłużających się lokalnych epidemii i kruchego globalnego ożywienia. W 2013 r. kilka walut EM runęło w dół w wyniku przemówienia Bena Bernanke, które miało zasygnalizować nagły koniec ultra luźnej polityki monetarnej w USA.

– Tym razem rynki mogłyby być lepiej przygotowane, ale ryzyko jest realne, a niektóre kraje EM są bardziej wrażliwe niż inne. W podstawowym scenariuszu Danske Banku, ogłoszenie przez Fed taperingu spowodowałoby wzrost rentowności w USA, umocnienie kursu dolara i odwrócenie pozytywnego szoku w zakresie warunków hanldowych, wynikającego z rosnących cen towarów dla eksporterów zasobów naturalnych – komentuje bank.

W rezultacie, obsługa długu denominowanego w USD stałaby się trudniejsza w całym EM. Najbardziej narażone byłyby kraje o wysokim zadłużeniu i dużych deficytach, gdyż mają one duże potrzeby refinansowania.

Ponadto wiele krajów EM wykorzystało warunki niskich stóp procentowych, emitując w czasie pandemii więcej krótkoterminowego długu w celu pokrycia spowodowanego pandemią wzrostu deficytów budżetowych, co oznacza, że staną one przed koniecznością refinansowania raczej wcześniej niż później.

Niektóre zadłużone kraje są jednak bardziej odporne niż inne, ponieważ mają wyższe rezerwy walutowe lub nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. Ogólnie rzecz biorąc, w scenariuszu bazowym kraje takie jak Turcja i Węgry o niskich rezerwach walutowych i wysokim udziale długu zagranicznego mogą być bardziej narażone na deprecjację waluty niż kraje takie jak Chiny i Rosja, które poprawiły swoją pozycję handlową, a jednocześnie mają lepsze pokrycie w rezerwach.

Najbardziej narażonym regionem pozostaje Ameryka Łacińska (w szczególności Argentyna, Kolumbia i Chile), gdzie wysokie bezwzględne poziomy zadłużenia, duże potrzeby w zakresie finansowania zewnętrznego i duży przemysł eksportujący surowce mogą powodować problemy.

W osobnym raporcie Danske sugerował, że kurs euro może spadać również względem polskiego złotego: – Nasza prognoza dla EUR/PLN wygląda następująco: 4,54 (1 mies.), 4,48 (3 mies.), 4,42 (6 mies.), 4,45 (12 mies.), 4,45 (koniec 2022 r.) – napisano.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułLiga Traderów X – losowanie fazy grupowej i rozpiska 1 kolejki spotkań
Następny artykułBitcoin (BTC) od końca lipca realizuje zyski rzędu 1 mld dol. dziennie. Analiza on-chain
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here