Brytyjski premier Boris Johnson przyznał w miniony czwartek, że istnieje “duże prawdopodobieństwo”, iż Wielka Brytania i Unia Europejska nie zawrą nowego porozumienia handlowego, ale przysiągł zrobić wszystko, co w jego mocy, aby uniknąć burzliwego rozłamu w ciągu najbliższych trzech tygodni.
- Wielka Brytania opuści Unię Europejską wraz z końcem roku
- Zjednoczone Królestwo wciąż nie doszło do porozumienia z UE
- Brak umowy handlowej może osłabić kurs funta
- Kurs euro mógłby wzrosnąć na chwilę nawet do 1 GBP
Brexit coraz bliżej
Dziś 13 dzień grudnia. Oznacza to, że do końca okresu przejściowego po Brexicie pozostało już zaledwie 18 dni. Jeśli do końca roku nie dojdzie do zawarcia umowy handlowej, Wielka Brytania będzie musiała stawić czoła wielu szkodliwym zakłóceniom oraz taryfom eksportowym.
– Pojadę do Brukseli, pojadę do Paryża lub do Berlina albo gdziekolwiek indziej, aby spróbować dojść do porozumienia – przyznał Boris Johnson.
Negocjacje stoją w martwym punkcie… od samego początku
Pomimo wielomiesięcznych negocjacji, coraz mniej prawdopodobne wydaje się jednak, że obie strony osiągną kompromis.
Ekonomista ds. rynków rozwiniętych w ING, James Smith i główny strateg walutowy ING, Petr Krpata uważają, że umowa handlowa miedzy Unią Europejska a Wielką Brytanią mogłaby wpłynąć na ograniczony wzrost kursu funta, podczas gdy jej brat przyczyniłby się do “głębokiego spadku” brytyjskiej waluty.
Eksperci wskazują, że mimo, iż negocjacje miedzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem trwają już od lutego, to wiele się w tym czasie nie zmieniło. Podstawowe kwestie sporne w dalszym ciągu pozostają bowiem bez zmian uniemożliwiając osiągnięcie jakiegokolwiek postępu w rozmowach.
Na arenie światowej brak porozumienia grozi pozostawieniem rządu Wielkiej Brytanii w większej izolacji politycznej w czasie, gdy Stany Zjednoczone i UE prawdopodobnie będą odbudowywać więzi pod rządami administracji nowego prezydenta Joe Bidena.
50:50
– Ocena szans na zawarcie umowy jest bardzo trudna. Nadal jesteśmy skłonni myśleć, że dojdzie do porozumienia, ale tak naprawdę to nie jest dużo więcej niż 50:50 – wskazali eksperci ING.
Problem polega na tym, że pozostało na prawdę niewiele czasu. Mimo, że Parlament Europejski może spotkać się jeszcze 28 grudnia, aby ratyfikować umowę, potrzebuje czasu na jej przeczytanie. W skrajnym scenariuszu Rada Europejska mogłaby teoretycznie zgodzić się na tymczasowe zastosowanie porozumienia – czyli pozwolić na jego częściowe lub całkowite wejście w życie – zanim Parlament Europejski przeprowadzi głosowanie. Jest to jednak kwestia bezprecedensowa jak na taką skalę i jest mało prawdopodobne, że UE będzie chciała pójść tą drogą.
Asymetryczna reakcja kursu funta
Ekonomiści ING postrzegają potencjalną reakcję funta szterlinga na wynik negocjacji handlowych pomiędzy UK a UE jako asymetryczną. Innymi słowy, spodziewają się oni skromnego wzrostu GBP w przypadku osiągnięcia porozumienia, ale głębokiego spadku w przypadku jego braku.
– W przypadku braku umowy spodziewamy się głębokiego załamania kursu GBP – EUR/GBP powyżej 0,95, z możliwością krótkotrwałego osiągnięcia parytetu – wskazali dodając, że w przypadku osiągnięcia porozumienia, oczekiwaliby jednorazowego odbicia GBP do 0,88 EUR/GBP.

Autor poleca również:
- Przywódcy UE doszli do porozumienia! 1,8 bln euro wesprze gospodarkę po kryzysie
- NBP będzie drukował złotego bez końca? Glapiński nie widzi „granicy czasowej”
- Przyjęcie euro przez Polskę to gospodarcza katastrofa – uważa prezes GPW
Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.
Plan spotkania:
- Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
- Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
- Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień
Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!
Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem
Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy”
Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.
Ing to stan umyslu tylko idiocy lacza sie z debilami