Naga Markets

Kurs euro mocno w dół, UE naciska na UK w zakresie umowy handlowejCzołowi przedstawiciele Unii Europejskiej zapowiedzieli premierowi Wielkiej Brytanii, Borisowi Johnsonowi, w rozmowie telefonicznej w środę wieczorem, że UK musi wykonać kroki w negocjacjach nowej wzajemnej umowy handlowej. Kurs euro traci w czwartek mocniej do dolara (EUR/USD) oraz funta (EUR/GBP) zbliżając się do ważnych wsparć.

  • Wielka Brytania jest obecnie w okresie przejściowym po Brexicie, który kończy się 31 grudnia 2020 roku
  • Oznacza to, że zasady współpracy, które panowały w trakcie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE przestaną obowiązywać po przekroczeniu tego terminu
  • W związku z tym, kluczowe jest osiągnięcie porozumienia w sprawie nowych umów między Wielką Brytanią a szeregiem innych państw oraz Unią Europejską

Unia Europejska naciska na premiera UK

Unia Europejska naciska na Wielką Brytanię we wspólnej wojnie presji i braku ustępstw w sprawie porozumienia co do nowych warunków handlu po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie.– Naciskaliśmy ponownie na progres, który musi się dokonać przy stole negocjacyjnym. – stwierdził Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej po rozmowie z Borisem Johnsonem.

Rozmowa między szefem Rady a premierem Johnsonem miała miejsce w przeddzień szczytu Unii Europejskiej, który ma odbyć się w dniach 15-16 października w Brukseli. W ramach szczytu, 27 liderów państw członkowskich będzie dyskutować między innymi właśnie nad Brexitem i jego konsekwencjami.

Jak podaje jeden z czołowych unijnych urzędników, który był świadkiem rozmowy, strona Unii Europejskiej wywarła presję na Wielkiej Brytanii po tym jakie warunki zaprezentowała strona brytyjska, m.in. w związku z łowiskami ryb.

Przedstawiciele UE zapowiedzieli Johnsonowi, że w ramach porozumienia zatwierdzony musi być pełen pakiet postanowień dotyczących szeregu kwestii, także takich jak problemy serwisów finansowych czy powiązań energetycznych – gdzie pozycja UK w negocjacjach jest znacznie słabsza niż w przypadku łowisk.

Zobacz rownież: Ropa WTI w okolicach 41 dol. bbl. Zapasy ropy w USA znacznie spadły

Plus500

Kurs euro (EUR/USD) w kierunku 1,1700 dol.

Kurs euro względem dolara zmierza w czwartek rano w kierunku poziomu wsparcia na 1,1700 dol. opadając w trakcie obecnej sesji o 0,25%.

XTB
UE naciska na UK w sprawie umowy handlowej przed szczytem w Brukseli
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

W trakcie tego tygodnia notowania kursu EUR/USD opadły o 0,97% sprowadzając kurs z 1,18291 na zamknięciu w piątek do 1,17129 dol. w trakcie dzisiejszej czwartkowej sesji.

Kluczowym wsparciem na ten moment jest 1,1700 dol., który przełamany został już jednak pod koniec wrześnią przez zwyżką do ponad 1,1800 dol. na początku października. W przypadku kontynuacji scenariusza spadkowego, możliwe jest zejście nawet do 1,16100 dol., czyli okolic wrześniowych minimów.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here