Naga MarketsKurs euro mają czekać spadki zdaniem analityków Danske BankKurs euro wobec dolara był jedną z najmocniej zyskujących par walutowych G7 w 2020 roku, wzrastając o niemal 9%. Jednak trend ten nie jest kontynuowany w tym roku, choć kwiecień przyniósł zwyżkę kursu euro o 2,4%. Zdaniem analityków Danske Bank, kolejne 12 miesięcy ma przynieść osłabienie europejskiej waluty.

  • Kluczowa będzie relacja miedzy dynamiką odbudowy amerykańskiej i europejskiej gospodarki
  • Analitycy Danske Bank zwrócili uwagę, że należy spodziewać się słabszych odczytów PMI dla przemysłu
  • Wpływ inflacji na dolara na ten moment nie jest jeszcze jasny

Kurs euro w dół w kolejnych miesiącach, uważa Danske

Kurs euro wobec dolara (EUR/USD) może czekać osłabienie w kolejnych miesiącach według opinii ekspertów z duńskiego banku Danske. Trzymają się oni twardo swojego poglądu, który głoszą już od dobrych kilku miesięcy.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Stany Zjednoczone zapewne doświadczą bardzo szybkiej normalizacji sytuacji na rynku pracy i innych wskaźników makroekonomicznych w kolejnych 6-12 miesiącach. Na rynkach, oczekiwania co do takiego obrotu spraw są widoczne w wysokich poziomach rynku giełdowego, niskich spreadach kredytowych, a także w oczekiwaniach inflacji na poziomie 2,9%. Taki scenariusz wspiera amerykańskich polityka fiskalna oraz dobre tempo szczepień. – podkreślili.

Analitycy Danske Bank zaznaczyli jednak, że choć Europa także jest na etapie odbudowy gospodarki, to jednak tempo powrotu Stanów Zjednoczonych do gospodarczej normalności będzie większe.

Rynkowe oczekiwania wobec Fedu zostały nieco wyhamowane, szczególnie po nieco bardzo jastrzębich poglądach prezentowanych w I kw. 2021 r. To napędziło nieco osłabienie dolara. W tym samym casie, rada EBC wykazywała coraz bardziej różniące się poglądy co do przyszłości programu PEPP.

Eksperci z Danske Bank są przekonani, że PEPP zakończy się już w drugiej połowie teg roku, a nie dopiero w marcu 2022 roku. Wpływ na to ma mieć przewaga stanowczych jastrzębi w szeregach EBC oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych.

Fundamentalnie, Stany Zjednoczone powinny nadal być rynkiem o wyższej stopie procentowej, a rynki giełdowe będą wciąż zachęcać zagranicznych inwestorów. To oznacza, że USA będzie przyciągać kapitał, co przeważnie wspiera dolara. – zaznaczyli analitycy Danske.

Plus500

Są oni niezmienni w swojej ocenie wartości godziwej dla EUR/USD w zakresie 1,08-1,20 dol.

invest

Na obecnych poziomach, wycena jest neutralna lub nieznacznie przeciw wzrostowi kursu spot. Odwrócenie wyceny (spadek EUR/USD) może być wynikiem: 1) wzrostu realnych stóp procentowych, 2) zmniejszenia się optymizmu w UE, 3) spowolnienia globalnego w sektorze przemysłowym, 4) wydłużonego odbicia gospodarczego w Europie, jeśli odbudowa będzie dość słaba po początkowych sukcesach. – stwierdzili przedstawiciele Danske Bank.

Z kolei wśród czynników, które mogą wywołać umocnienie euro wobec dolara ma być przede wszystkim pomyślna ścieżka odbudowy gospodarczej lub faktycznie słaba sytuacja na rynku pracy w USA w II połowie tego roku. Niejasny na ten moment może być wpływ inflacji, która z jednej strony może osłabić dolara przez spadek realnych stóp procentowych,  z drugiej może napędzić wzrost zmienności, co niekiedy wspiera USD.

Podtrzymujemy nasze w dużej mierze niezmienione prognozy na korzyść USD. Kluczowe przewidywania to: 1) odbudowa gospodarki USA powinna zostać silna, 2) PMI dla przemysłu będą niższe, 3) realne stopy procentowe w USA wzrosną w II połowie tego roku. – podsumowali eksperci Danske.

Ich zdaniem, kurs EUR/USD czeka deprecjacja w kolejnych miesiącach. Już za 3 miesiące powinniśmy ujrzeć EUR/USD na poziomie 1,19 dol., a za 6 miesięcy na 1,17 dol.

W maju 2022 roku euro może potanieć nawet do 1,15 dol. Tymczasem, rynkowy konsensu zakłada umocnienie w tym okresie do 1,22 dol.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here