Naga MarketsKurs euro ma zyskać w 2021 roku, jak wynika z prognoz ScotiabankKurs euro względem amerykańskiego dolara w grudniu 2020 roku zyskał już ponad 2,4% i w połowie miesiąca wyznaczył nowe dwumiesięczne szczyty na 1,2273 dol. Jednak eksperci Scotiabank uważają, że ta zwyżka była jedynie krótkoterminowa, a notowania kursu obiorą powrotny kierunku do poziomu 1,18 dol. na koniec roku. Analitycy banku zaprezentowali także swoje prognozy na kolejny rok.

  • Naszą analizę kursu EUR/USD na kolejny rok zobaczą Państwo pod tym odnośnikiem
  • Zachowanie pary EUR/USD zależy także od siły amerykańskiej waluty a o jej perspektywach na 2021 rok wypowiedzieli się analitycy ING
  • Rynkowe sentymenty mają wspierać europejską walutę względem dolara w 2021 roku

Kurs euro z szansą na aprecjację w 2021 roku

Kurs euro od początku roku zyskał względem dolara aż niemal 9%, a ta zwyżka była rezultatem szeregu czynników, które okazały się wsparciem dla notowań europejskiej waluty.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Euro skorzystało z realokacji kapitału pomiędzy różnymi grupami aktywów z uwagi na zredukowane realne stopy procentowe w USA deprecjonujące USD. – zaznaczyli analitycy Scotiabank.

Przepływy kapitału nie tylko pomiędzy rynkami różnych aktywów, ale także w ujęciu międzynarodowym miały być w 2020 r. korzystniejsze dla EUR niż dla USD.

– Amerykańscy inwestorzy zwiększali swoje inwestycje w aktyw strefy euro niezabezpieczając ich względem ryzyka walutowego. – dodali.

Analitycy banku zwrócili także uwagę na fundamenty związane z funkcjonowaniem strefy euro oraz Unii Europejskiej, które ich zdaniem będą na tyle stabilne, aby być wsparciem dla euro w przyszłym roku.

– Choć ponowienie restrykcji związanych z koronawirusem pogorszy prospekt gospodarczej odbudowy na początku 2021 roku, to Europejski Bank Centrany będzie kontynuował akomodacyjną luźną politykę pieniężną, a perspektywy długoterminowego wzrostu będą dodatkowo wspierane przez Europejski Fundusz Odbudowy, który stwarza także pozytywny sentyment dla kursu euro w długim terminie poprzez wzmacnianie fiskalnej spójności oraz redukuje obawy o rozpad strefy euro. – stwierdzili analitycy Scotiabank.

Kluczową kwestią, która w dużej mierze wpłynie na zachowanie kursu euro i długoterminowe prognozy jest umowa handlowa między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Rozwiązanie tej kwestii na ten moment nie jest jeszcze w pełni jasne.

– Brak dealu będzie miał negatywne konsekwencje dla funta oraz w mniejszej mierze dla euro. Porozumienie osiągnięte w ostatniej chwili stworzy sytuację, w której państwa z obu stron kanału La Manche będą nie w pełni przygotowane na nowy porządek uzgodnień handlowych. Jednak sądzimy, że ryzyko osłabienia kursu euro na początku nowego roku jest relatywnie niewielkie. – zauważyli eksperci Scotiabank w raporcie.

Zobacz również: Jak kupić euro (EUR) w Plus500?

Obecnie, aż 45% brytyjskiego eksportu trafia do Unii Europejskiej, natomiast zaledwie 5% eksportu z UE trafia do Wielkiej Brytanii, co pokazuje, że szok dla rynków dóbr w kontynentalnej Europie będzie znacznie mniejszy niż dla tych na Wyspach w przypadku ewentualnego zrealizowania się scenariusza “no deal”. Będzie to miało przełożenie także na względnie różną zmienność funta oraz euro, a waluta strefy euro zapewne dozna mniejszych wahań.

fpmarkets

– Bieżące price action sugeruje, że kurs euro jest krótkiej fazie konsolidacji, a para przez szereg wskaźników określana jest jako “wykupiona”, ale mimo tego zdaje się przygotowywać do powrotu do tendencji wzrostowej powyżej 1,22 dol., a nawet do poziomów notowanych początkiem 2018 roku w okolicach 1,25 dol. – zaznaczyli.

Ten ruch ma nie być jednak wykonany w perspektywie krótkoterminowej, jak prognozuje Scotiabank. Kurs euro ma zdaniem analityków banku zakończyć 2020 rok na poziomie 1,18 dol. Kolejny rok ma przynieść zwyżkę kursu do 1,20 dol. w I kw. i ten poziom ten ma zostać utrzymany także w II kw. Następnie, prognoza sugeruje wzrost notowań do 1,21 dol. w III kw. oraz IV kw. Silniejsza aprecjacja spodziewana jest na 2022 rok, który kurs ma zakończyć na poziomie 1,24 dol.

Pełna prognoza Scotiabank jest dostępna pod tym linkiem. Poniżej znajdą Państwo także odnośniki do analiz zaprezentowanych przez redakcję Comparic.pl.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here