polskie monety na wysokich stosachPolski złoty pozostaje stabilny w obliczu sondażowych i niepełnych wyników wyborów parlamentarnych, a kurs euro w nowym tygodniu kontynuuje (co prawda skromnie) spadki z zeszłego tygodnia, spadając poniżej poziomu 4,30 zł. Notowania EURPLN nie były tak nisko od pierwszej sesji handlowej sierpnia. Jak wynika z podsumowania prac 72% komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało niemal 46% poparcia wyborców.

  • Według niepełnych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość uzyskuje większość (zwykłą) w obu izbach parlamentu
  • Kurs złotego oraz polska giełda stabilne w obliczu na wyniki – które były dla rynków scenariuszem bazowym
  • Kurs euro traci do złotego w poniedziałek i spada poniżej poziomu 4,30 zł

Polski złoty stabilny po wyborach, WIG20 również bez większej zmienności. Kurs euro traci w poniedziałek

W porównaniu do wyników exit poll, PiS zyskuje kilka punktów procentowych i zgodnie z danymi z 71,89% obwodowych komisji wyborczych zdobywa 45,81% poparcia Polaków, na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska z 25,46%, na trzecim Lewica zyskująca 11,9%, nieznacznie traci koalicja PSL i Kukiz, która zgromadziła 8,96%, a Parlament zgodnie z obecnymi wynikami uzupełniłaby również Konfederacja, którą poparło 6,71% ludzi.

Polski złoty pozostaje stabilny w stosunku do wyników wyborów – podobnie jak 4 lata temu – i nieznacznie traci jedynie do dolara amerykańskiego (co jest skutkiem jego umocnienia na międzynarodowych rynkach). Natomiast kurs euro po godzinie 09:45 osuwa się o 0,11% i melduje poniżej poziomu 4,30 zł, czyli najniżej od pierwszego sierpnia 2019. Z kolei polska giełda otwierała się najwyżej od 1 października, jednak po teście lokalnych maksimów indeks WIG20 zawracał i traci po pierwszej godzinie handlowej około 0,4%.

Kurs euro kontynuuje zeszłotygodniowe spadki. Złoty zyskuje po wyborach, Tradingview.com
Kurs euro kontynuuje zeszłotygodniowe spadki. Złoty zyskuje po wyborach, Tradingview.com

Silniejsze osunięcia względem złotego można zaobserwować również na parze walutowej z funtem, co jest wywołane rynkową korektą oczekiwań co do ostatecznej realizacji scenariusza Brexitowego. Po zeszłotygodniowej euforii, dzięki której kurs funta umacniał się o kilkanaście groszy w dwa dni, poniedziałek przynosi korektę do poziomu 4,91 zł.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here