Naga Markets

Kurs euro jest tuż ponad 4,57 zł. Dolar potaniał w tym tygodniu o ponad 1 procentUspokojenie nastrojów na giełdach akcji, wyhamowanie wyprzedaży amerykańskich obligacji skarbowych, słabszy dolar – to trzy tendencje, które sprawiły, że od początku tygodnia kurs euro codziennie mozolnie się osuwał, a w piątek rano jest tuż ponad 4,57.

Kurs EUR/PLN systematycznie spadał w bieżącym tygodniu

Zmienność, która w poprzednich tygodniach była rekordowa, wyraźnie przygasła. Notowania wykonały pierwszy krok do potwierdzenia szczytów, ale droga do dalszego umocnienia złotego zostanie otwarta dopiero, gdy EUR/PLN przełamie 4,55. Choć w tym tygodniu polska waluta umacniała się, to bariera ta jak dotąd ani przez moment nie była zagrożona.Niezmiennie spodziewamy się spadku kursu euro poniżej 4,50 zł w tym kwartale, ale do silniejszego ruchu może być potrzebna trwalsza poprawa nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach. Na razie widać jedynie jej pierwsze zwiastuny, a optymizm ma nad wyraz kruche podstawy.

Kurs euro jest tuż ponad 4,57 zł. Dolar potaniał w tym tygodniu o ponad 1 procent

Osłabienie dolara, które sprawiło, że USD/PLN cofnął się pod 3,95, naszym zdaniem będzie kontynuowane, ale na razie wciąż ma znamiona korekty. Dolar potaniał w tym tygodniu o ponad 1 proc., a w gronie głównych walut słabszy był jedynie jen. Kursy franka szwajcarskiego czy funta obniżyły się w tym tygodniu jedynie nieco o ponad pół procent. Od złotego minimalnie silniejsza są waluty skandynawskie.

Polska waluta delikatnie zyskała też względem większości reprezentantów koszyka emerging markets, nawet rubla, któremu w ostatnich tygodniach wiatru w żagle dodaje wzrost cen surowców energetycznych.

Należy odnotować też kolejny krach liry, która na nowych historycznych dołkach znalazła się po zaordynowanych przez prezydenta Recepa Erdogana roszadach we władzach monetarnych: z dnia na dzień z grona decyzyjnego usunięto niechętnych obniżkom stóp procentowych decydentom. Spirala wyprzedaży tureckiej waluty trwa w najlepsze i nic nie zwiastuje, by lira, która w miesiąc straciła do dolara 8,5 proc., miała się z tej długoterminowej tendencji wyrwać.

Autor poleca również:

AVA TradeŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut. Turecka lira słaba na szerokim rynku, dolar kontynuuje cofnięcie
Następny artykułBumech: PG Silesia planuje zwiększenie r/r wydobycia do 1, 82 mln ton w 2022 r.
Bartosz Sawkicki z TMS Brokers
Studiował Finanse Międzynarodowe i Międzynarodowe Zarządzanie Finansowe w Szkole Głównej Handlowej. Ukończył interdyscyplinarną ścieżkę studiów: Narodowe i Międzynarodowe Rynki Finansowe oraz Ścieżkę Finansową. Nagradzany za trafność prognoz przez agencję Bloomberg, FX Week, Puls Biznesu oraz Gazetę Giełdy Parkiet. Pasjonat analizy technicznej oraz polityki pieniężnej. Aktywny komentator sytuacji rynkowej i gospodarczej w mediach. Analityk finansowy Cinkciarz.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here