Naga MarketsNotowania pary walutowej utrzymują się od kilku dni w okolicy 0,87 GBP. Oznacza to, że kurs euro wzrósł od dołków z 5 kwietnia br. o niespełna 3 proc. Mimo to, ekonomiści UBS uważają, że wciąż pozostaje on niedowartościowany, a wartość godziwa wspólnej waluty to 0,99 GBP.

  • Ekonomiści UBS uważają, że euro jest niedowartościowane
  • W ich ocenie dolar amerykański jest przewartościowany 
  • Jeszcze bardziej niż dolar przewartościowany jest funt szterling
  • Nie oznacza to jednak, że kurs funta musi w najbliższym czasie spaść 

Kurs euro powinien wzrosnąć do 0,99 GBP i 1,23 USD

Eksperci UBS szacują, że wartości godziwa euro wynosi 0,99 GBP wobec obecnego kursu w okolicy 0,87 GBP. Ich wyliczenia, które opierają się na standardowych obliczeniach parytetu siły nabywczej i uwzględniają PKB per capita oraz warunki handlu wskazują więc, że funt szterling jest znacząco przewartościowany.

Te artykuły również Cię zainteresują
Równie drogi jest ich zdaniem obecnie także dolar amerykański. Według obliczeń, kurs dolara jest bowiem nadal przewartościowany o 3,6 proc. w stosunku do walut grupy G10.

Ekonomiści UBS wskazują jednak, że przez wzgląd na trwające wciąż problemy z pandemią w strefie euro, wartość godziwa euro spadła do 1,23 USD z 1,29 USD na początku roku. Nie zmienia to jednak faktu, iż przy obecnej wycenia na poziomie nieco powyżej 1,21 USD, euro w dalszym ciągu pozostaje niedowartościowane. Ponadto, mimo tego spadku, bank spodziewa się, że wartość godziwa euro ponownie wzrośnie w tym kwartale wraz z poprawą perspektyw dla strefy euro.

– W związku z tym pozostajemy w komfortowej sytuacji, zalecając maksymalnie długą ekspozycję na EUR z poprawiającą się perspektywą cykliczną, ponieważ szczepienia przyspieszają, wzorce sezonowe będą korzystne do lata, a EBC najprawdopodobniej nie będzie spowalniać zacieśniania polityki pieniężnej – wskazali.

UBS zwraca również uwagę na najnowsze szacunki MFW, które zostały zawarte w kwietniowym raporcie walutowym Departamentu Skarbu USA. Dane te również wskazują bowiem, że dolar ogólnie jest przewartościowany, a euro niedowartościowane na obecnych poziomach.

Zestawiając przewartościowanego dolara i funta okazuje się jednak, że kurs tego drugiego jest bardziej zawyżony. Ekonomiści wskazują bowiem, że implikowana wartość PPP dla kursu wymiany funta do dolara (GBP/USD) wynosi 1,24 w porównaniu z obecnym kursem kasowym wynoszącym 1,3900. Obliczenia te pokrywają się również z szacunkami MFW, które wskazują, że funt jest o około 7,5 proc. przewartościowany w stosunku do dolara amerykańskiego.

Pomimo tej analizy, UBS nie jest jednoznacznie niedźwiedzi w stosunku do funta, ponieważ oczekuje, że cykliczne ożywienie poprawi wyniki Wielkiej Brytanii i uzasadni wyższą wycenę brytyjskiej waluty.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: index dax | złotówka online | kurs kryptowalut | kurs złotego | kurs zlotego |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRopa naftowa w górę, napędzana informacjami o zapasach
Następny artykułDolar coraz tańszy, nowy szczyt na S&P 500. Krajobraz po FED – Świat walut Marka Rogalskiego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here