Naga MarketsKurs euro i walut G7 a ewentualne scenariusze wyborów. Biden załamie rynki?Kurs euro w trakcie środowej części wyborczej nocy w USA zachowywał się dość chwiejnie początkowo zaliczając poziomy powyżej 1,177  dol., by potem gwałtownie opaść nawet w okolice wsparcia w okolicach 1,16 dol. Przyglądnijmy się bliżej scenariuszom, jakie mogą czekać zarówno euro, jak i pozostałe waluty G7 w różnych ewentualnych rozstrzygnięć tego politycznego spektaklu.

  • Euro oraz CAD mogą zyskać w przypadku zwycięstwa Bidena
  • Funt będzie wspierany, gdy wygra Trump
  • Amerykańskie giełda sympatyzuje raczej z jeszcze obecnym prezydentem

Kurs euro może zyskać, gdy wygra Demokrata

Scenariusz, w którym Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie raczej nie był bazową wersją przyszłych wydarzeń zapowiadanych jeszcze wczoraj przez analityków z całego świata. Jednak odwrót rynkowych sentymentów od najbardziej spodziewanego zdecydowanego sukcesu Bidena nastąpił niemal od razu po pierwszych wstępnych wynikach napływających z komisji wyborczych.

Zaskoczeniem był fakt, że Trump wbrew zapowiedziom zgarniał całkiem pokaźne ilości głosów i już szybko zagwarantował sobie zwycięstwo w pierwszym stanie, Indianie.

Zobacz również: Jak korzystać z kalendarza makroekonomicznego w Plus500?

Spoglądając na perspektywy jakie czekają amerykański rynek giełdowy, wyborczy triumf Trumpa oznaczał będzie przede wszystkim możliwy dalszy rajd akcji w górę w krótkim terminie, podczas gdy sukces Bidena prawdopodobnie sprowadziłby indeksy w dół.

Kandydat Demokratów jest zwolennikiem wyższych podatków, także tych od zysków kapitałowych, zatem wywołana jego ewentualnym sukcesem presja przynajmniej w krótkim terminie może spychać notowania na południe.

Plus500

Kurs euro wzrośnie, podobnie funt jeżeli wygra Biden?

Spoglądając na główne pary walutowe w dłuższym terminie, można pokusić się już o pewne przypuszczenia. Joe Biden jest zwolennikiem współpracy z Kanadą oraz Unią Europejską, przynajmniej nieco bardziej niż Donald Trump, zatem można spodziewać się możliwego wzrostu notowań kursu euro oraz dolara australijskiego w przypadku zwycięstwa Demokraty. Jednocześnie, aprecjacja euro może okazać się nieco większa niż funta.

– Wynika to częściowo z faktu, że Donald Trump jest zwolennikiem Brexitu i upatruje w kontaktach z Wielką Brytanią partnera odnosząc się do wieloletniej tradycji gospodarczej współpracy krajów anglosaskich. Sukces Trumpa może oznaczać nałożenie taryf celnych na UE czy Kanadę, zatem w przypadku sukcesu Republikanina, GBP może umocnić się względem EUR czy CAD – komentowała dla NASDAQ Kathy Lien, popularna analityk finansowa.

Jak twierdzą eksperci NASDAQ, zdecydowane zwycięstwo Trumpa może okazać się korzystne dla USD/JPY, podczas gdy sukces Bidena wywołać ma odwrotną sytuację.

Jednak przede wszystkim, obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz po przeliczeniu większości głosów sugeruje wiktorię jednego z kandydatów zaledwie o włos, a taka niepewność może przełożyć się na dużą niepewność i w rezultacie zmienność notowań głównych par walutowych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here