Naga MarketsKurs euro i kurs dolara będą nadal napędzane przez luźną politykę finansowąWe wczorajszych wystąpieniach zarówno szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, jak i szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej potwierdzili, że programy skupu aktywów zostaną z nami przez długi czas. To wciąż oznacza wzrost bazy monetarnej, co może wywoływać dalszą inflację cen aktywów.

Kurs euro i kurs dolara będą nadal zyskiwać dzięki luźnej polityce finansowej

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell podkreślił w swoim środowym wystąpieniu znaczenie utrzymania niezwykle luźnej polityki monetarnej w przewidywalnej przyszłości, aby wesprzeć rynek pracy w Stanach Zjednoczonych. W przemówieniu dla Economic Club of New York Jerome Powell ostrzegł, że doprowadzenie gospodarki do pełnego zatrudnienia nie będzie łatwym zadaniem i będzie wymagało więcej niż tylko gołębiej polityki, aby to osiągnąć. Przewodniczący Fed odrzucił obawy, że masywny plan stymulacji fiskalnej proponowany przez prezydenta USA Joe Bidena może wywołać niepożądaną inflację. Tymczasem oczekiwania inflacyjne w Stanach Zjednoczonych wzrosły powyżej 2,1 proc., co jest głównie spowodowane wzrostem cen surowców, zwłaszcza ropy naftowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dalszy istotny wzrost bazy monetarnej może zatem powodować dalszą inflację cen aktywów na rynkach finansowych, czyli akcji, surowców czy kryptowalut, ponieważ dostarczane instytucjom pieniądze muszą znaleźć ujście. Do realnej gospodarki trafia tylko mały procent tych pieniędzy, stąd najpierw może pojawiać się efekt majątkowy wśród tych, którzy w obecnej hossie uczestniczą, a w ten sposób większość środków może trafić do realnej gospodarki. Jednak póki banki centralne nie zmieniają swojej polityki, póty stopy procentowe będą na rekordowo niskich poziomach, a inwestorzy mogą szukać potencjalnych zysków w ryzykownych aktywach.

Co ciekawe, w konsekwencji obecnych działań zarówno JP Morgan, jak i Goldman Sachs upatrują nowego super cyklu na rynku surowców, o którym też niejednokrotnie wspominaliśmy. Surowce przemysłowe, metale, ale także i surowce rolne już teraz wydają się wykazywać silne tendencje wzrostowe. Zatem przy ewentualnym spełnieniu się scenariusza kontynuacji drożejących cen surowców, w tym ropy czy srebra, trudno nie oczekiwać potencjalnego wzrostu oczekiwań inflacyjnych, a następnie samej inflacji. To z kolei, przy zerowych stopach procentowych, może nadal wypychać kapitał w stronę aktywów, które przed inflacją mogą chronić. Byłyby to wtedy teoretycznie same surowce, które podnoszą ceny w gospodarce, ale także złoto czy uznawany za najnowsze zabezpieczenie przed wzrostem cen i masowym dodrukiem pieniądza papierowego bitcoin.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotówka | złotówki | kurs dolara forex | dax 30 | btc wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here