Naga MarketsKurs euro i giełdy w górę po zapowiedziach Angeli MerkelWieczorem 18 maja rynki finansowe obiegła informacja o wideokonferencji kanclerz Niemiec, Angeli Merkel, z prezydentem Francji, Emanuelem Macron, której tematem był pakiet pomocowy o wartości 546 mld euro. Ten zastrzyk gotówki ma pomóc gospodarce Unii Europejskiej wyjść z pandemii koronawirusa. Jak ta decyzja może wpłynąć na walutę europejską na antenie Comparic24.tv mówił Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy w firmie Walutomat.pl.

  • Szefowa rządu niemieckiego zapowiedziała, że Niemcy zaakceptują fundusz w ramach budżetu UE finansowany z dodatkowych pożyczek.
  • Zdaniem analityków ruch w wykonaniu Niemiec i Francji może być zaczątkiem unijnych obligacji, czemu oponuje część krajów członkowskich
  • Kurs euro w pierwszej reakcji na doniesienia reagował umocnieniem

UE-obligacje, czyli nowy pomysł eurofunduszu w walce z koronawirusem

Musimy podjąć kolosalny wysiłek, aby wyjść z kryzysu – stwierdziła w poniedziałek kanclerz Niemiec, Angela Merkel po tym jak wraz z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, zapowiedziała inicjatywę wsparcia Europy kwotą 500 mld EUR w ramach eurofunduszu kryzysowego.

– Rozwiązanie przedstawione przez Merkel i Macrona jest krokiem w kierunku wspólnego długu, ale z kilkoma zastrzeżeniami. Dług byłby emitowany przez Komisję Europejską i spłacany ze składek krajów członkowskich UE. To KE decydowałaby o podziale środków, wymagając być może planów fiskalnych. Program na poziomie unijnym stawia też pod sporym znakiem zapytania możliwość kupowania takiego długu przez EBC – czyli bezpośredniego finansowania monetarnego, które obecnie stosowane jest w USA, Wielkiej Brytanii i w pewnym stopniu także w Polscekomentował we wtorkowy poranek Przemysław Kwiecień z XTB.

W reakcji na pomysł indeks euro w trakcie sesji poniedziałkowej zyskiwał niemal 1%, a we wtorek rośnie o kolejne 0,2%. Para walutowa EUR/USD testowała jednocześnie poziom 1,0976 USD, który jest najwyższym w tym miesiącu.

Fundusz może zmienić reguły gry. W momencie, gdy na rynki trafi 500 miliardów euro i to nie w formie skupu aktywów, przeznaczonych dla inwestycji finansów, tylko faktycznie dedykowanych poziom znacznie bliższym konsumentom, to wpływ tego pakietu będzie istotnie większy – komentował Maciej Przygórzewski. Dla skali podaje, że przychody budżetowe Niemiec w zeszłym roku wynosiły jedynie półtorakrotność tej kwoty, mowa więc o naprawdę silnym zastrzyku finansowym.


waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here